Na Slovensku je už niekoľko rokov jedna z najvyšších mier nezamestnanosti spomedzi okolitých krajín. Logickým vyústením by mal byť prebytok kandidátov na voľné pracovné miesta. Ibaže skutočnosť je často iná - mnohé spoločnosti začínajú mať ťažkosti s hľadaním vhodných kandidátov na svoje voľné pozície.
V našej spoločnosti sledujeme tento trend na množstve nových ponúk a životopisov zaradených na www.profesia.sk. Kým kedysi pribúdali životopisy uchádzačov oveľa rýchlejšie ako nové pracovné ponuky, dnes už je stav vyrovnanejší.
Aké sú hlavné príčiny tohto paradoxného stavu?
Nepružnosť slovenského systému vzdelávania
Napriek tomu, že na Slovensku je už niekoľko rokov nedostatok ľudí v neveľkom počte profesií, nevieme o školách, ktoré by na to reagovali. Výrazným príkladom sú pozície obchodných zástupcov - a teraz máme na mysli reálne pozície obchodníkov v kvalitných slovenských či zahraničných firmách. Ide o jednu z najčastejšie obsadzovaných pozícii vo firmách, taktiež o jednu z tých, na ktorú je zameraných najviac následných komerčných školení. Mnohí absolventi stredných a vysokých škôl sa nakoniec ocitnú v tomto segmente, ale takmer nijaká škola nemá ambície umožniť im získať aspoň základné zručnosti potrebné na výkon tohto povolania. Podobnými príkladmi sú absolventi stredných odborných učilíšť, ktorí nemajú často základné zručnosti, potrebné na výkon svojej profesie na úrovni požadovanej potenciálnymi zamestnávateľmi.
Výsledkom tohto systému školstva je, samozrejme, nízka kvalita absolventov a nízka ochota ich zamestnávať, keďže jednou z prvých povinností pre zamestnávateľa je vyškoliť absolventa vo väčšine základných zručností, ktoré mu už mohla poskytnúť škola.
Nízka mobilita pracovnej sily
Na túto tému už bolo povedané mnoho. Snahy Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR motivovať uchádzačov na sťahovanie sa za prácou (aj finančnými príspevkami) sú chvályhodné, no zatiaľ je ťažké odhadnúť ich dosah. Migrácia za prácou už existuje, často sa však za ňou skôr odchádza do zahraničia než do inej časti Slovenska. Za prácou odchádzajú najmä mladší, aktívnejší
a vzdelanejší, čo v dlhodobom horizonte môže ešte zhoršiť situáciu v regiónoch, kde ostane menej kvalitná pracovná sila a zamestnávatelia budú musieť motivovať kandidátov na návrat.
Môžeme preto očakávať, že najmä veľkí zamestnávatelia začnú riešiť otázku bývania svojich potenciálnych zamestnancov a začnú poskytovať ubytovanie - buď dočasné alebo trvalé tým, ktorí za prácou prídu z odľahlých regiónov.
Odliv ľudí z nedostatkových odborov
do zahraničia
Táto téma sa asi najviac týka oblasti informačných technológií (IT). Pred piatimi rokmi, keď vznikal systém zelených kariet v západnej Európe, odchádzali títo odborníci húfne najmä do Nemecka. V tom čase sa ešte nejavilo ako pravdepodobné, že podobný nedostatok odborníkov
v oblasti IT môžeme v krátkom čase začať pociťovať aj na Slovensku. Veľmi rýchlo však vznikol dominový efekt - krajiny západnej Európy začali preberať odborníkov na IT z okolitých krajín, a tie rýchlo pocítili ich nedostatok pre svojich vlastných zamestnávateľov. Preto sa obrátili na svojich susedov. Tento postup bolo výrazne vidieť medzi Nemeckom, Českou republikou a Slovenskou republikou. Len čo niekoľko tisíc, a možno aj viac, českých špecialistov na IT odišlo za prácou do Nemecka, české firmy sa obrátili na slovenský trh a "vysali" niekoľko tisíc ľudí zo Slovenska. Preto aj u nás v súčasnosti začína v niektorých špecializovaných profesiách z oblasti IT platová vojna o ľudí.
Riešením tejto situácie je postupný návrat ľudí zo zahraničia na Slovensko, k čomu budú určite prispievať aj priaznivé podmienky zdanenia a stúpajúce mzdy. Pomaly za zobúdzajú aj univerzity, ktoré začínajú vo väčšej miere pripravovať absolventov IT, aj keď ešte určite treba popracovať na kvalite ich výučby.
A samozrejme, treba použiť osvedčenú schému, pomocou ktorej prišlo Slovensko o svojich vlastných odborníkov z oblasti IT - nabrať ich zo zahraničia. Napríklad Poľsko, Rumunsko, Bulharsko či Ukrajina majú kvalitných odborníkov z tejto oblasti zatiaľ dosť a je len otázka času, kedy sa prví
z nich objavia aj na Slovensku.
Reakciou na tento trend, najmä na základe odozvy od našich klientov, bolo založenie aliancie ONREA (On-line Recruitment Alliance) s partnermi z Česka (jobs.cz), Poľska (pracuj.pl)
a Maďarska (profession.hu). A už po polroku existencie tejto aliancie existujú spoločnosti, ktoré práve vďaka ONREA úspešne obsadili svoje pozície kandidátmi z niektorej partnerskej krajiny.
Mgr. Dalibor JakuŠ
Profesia, spol. s r.o.