Ak má človek prácu, stáva sa relatívne nezávislým, zabezpečuje si uspokojovanie základných potrieb. Zamestnanie okrem materiálnych výhod však prináša človeku mnoho aj
v oblasti duševnej - radosť
z realizácie, naplnenie snov či uspokojenie ambícií.
V čase, keď je ponuka
na trhu práce nedostačujúca, veľa ľudí sa nad svojou prácou radšej nezamýšľa. Sú radi, že vôbec nejakú majú. Až po čase zisťujú, aké je dôležité mať k svojej práci pozitívny vzťah, mať ju rád, byť ňou a v nej motivovaný.
Túžba ako hnací motor
Cieľavedomosť a činorodosť má človek zakotvenú v génoch. Aj keď sa aktívnosť neprejavuje u každého rovnako. A keďže sme každý iný, aj kľúčov na naštartovanie aktivity je mnoho. Závisí to od povahy človeka, jeho vlastností, ale aj hierarchie hodnôt, ktoré uznáva. Snáď každý sa na vlastnej koži presvedčil, čo dokáže túžba. Ak po niečom túžime, dokážeme sa vyburcovať a prekážky sa nám prekonávajú akosi ľahšie, ako keď musíme. Ak sa nám podarí cieľ splniť, cítime radosť a novú energiu zdolávať ďalšie prekážky a úlohy. Motiváciou je vlastne chcenie. Niekto chce spokojnosť, iný peniaze, ďalší uplatnenie sa v živote. Motivácia je veľmi subjektívna, má nespočetné množstvo podôb a zmenou určitých skutočností sa môže tiež meniť. Je tiež prirodzené, že za vynaložené úsilie a dosiahnuté výsledky túžime byť ocenení.
Povzbudzujúca sila peňazí
* Zdenka možno zaradiť do strednej generácie. Pred rokom začal vážnejšie uvažovať o finančnom zabezpečení na dôchodok. Uvedomil si, že tých 10 - 15 rokov ubehne strašne rýchlo a keď sa mu bude dôchodok vypočítavať z doterajšieho platu, nebude to nič moc. Napriek tomu, že ho práca vo firme veľmi bavila, začal sa obzerať po podobnej, ale lepšie platenej. Onedlho ju našiel v prosperujúcej firme, ktorá mala lepšie možnosti oceniť kvalitných pracovníkov po všetkých stránkach, teda aj finančnej.
* Zora pracovala tretí rok v kolektíve vekovo príbuzných ľudí. Len nedávno si uvedomila, že všetkým okolo nej už najmenej raz zvýšili plat, iba ona večne stála na sume nástupného. Pokúsila sa túto skutočnosť prerokovať s vedúcim, ale bez pozitívneho výsledku. Pritom proti jej práci nikdy nemal žiadne výhrady, skôr naopak. Považoval ju za spoľahlivú a usilovnú pracovníčku. Mal pre ňu však vždy len slová pochvaly, pričom ostatých oceňoval aj finančne. Zore sa to zdalo byť nespravodlivé. Keď videla, že na zmenu nemá šancu, našla si nové zamestnanie s objektívnejším šéfom a vyšším finančným ohodnotením.
Mnohým sa pod pojmom motivácia v práci hneď vybaví dobrý plat, mimoriadne odmeny či zvýšenie osobného ohodnotenia. Je to prirodzené. Veď financie človek potrebuje na každom kroku, preto ich väčšie množstvo dokáže povzbudiť. Treba si však uvedomiť, že v zamestnaní ide o krátkodobú motiváciu. Na vyšší príjem si pracovník veľmi rýchlo zvykne a finančné možnosti fi-riem a podnikov tiež nie sú neobmedzené. Mzdy sa nedajú zvyšovať donekonečna. Aktivizujúci prvok peňazí sa raz vyčerpá a prestáva pôsobiť. Ideálne je spojenie dobrého a spravodlivého finančného ohodnotenia s inými formami motivácie.
Cieľ: sebarealizácia
a kariérny postup
* Hneď po promócii nastúpil Martin do súkromnej firmy ako asistent. Za pár mesiacov sa dokonale zoznámil s prevádzkou podniku. Na poradách prezentoval svoje názory, občas skúsil predložiť nové postupy pri riešení zabehaných úloh. Jeho aktivitu si všimol riaditeľ a ponúkol mu miesto vedúceho. Po ďalšom vzdelaní a absolvovaní školení sa Martinovi črtal ďalší postup, a tak sa chopil príležitosti. Naďalej sa snažil byť iniciatívny, čo bolo prospešné ako pre firmu, tak aj pre neho.
* Ivanovou detskou túžbou bola práca s drevom. Vyštudoval odbornú školu a nastúpil do zamestnania. Tu sa ale jeho sen skončil. V práci ho stále niekto dirigoval, usmerňoval, viedol. Martin mal vlastné nápady a predstavy o zlepšení starých postupov. Aj keď sa ich viackrát snažil presadiť, nikdy nepochodil. Nakoniec z podniku odišiel a založil si živnosť. Pred pár rokmi neveril, že to zvládne. Vďaka silnej túžbe po realizácii a naplnení predstáv z detstva sa mu to podarilo.
Viera v seba a vlastné schopnosti je veľmi silným impulzom na uplatnenie sa v práci. Ľudia, ktorí majú určitý cieľ a vedia na jeho splnenie využiť svoje vlohy, sú oveľa výkonnejší, ako tí, čo sa podceňujú. Pozitívne myslenie dokáže pohnúť dopredu, dodať elán k spokojnosti a sebarealizácii. Na druhej strane pesimistom negatívne myšlienky energiu odoberajú. Ten, kto o sebe pochybuje, nevzbudzuje dôveru a nedokáže sa v práci výraznejšie presadiť. Preto je lepšie na sebe pracovať, upevňovať svoju sebadôveru, a tak presvedčiť seba
i okolie o vlastných kvalitách.
Stimulujúca sila pochvaly
* Terka pracovala ako účtovníčka v štátnej organizácii. Fascinovali ju čísla a logika ich zákonov, a tak jej práca vyhovovala. Jediným problémom, ktorý nahlodával jej duševnú pohodu, bol nedostatok pozornosti v kolektíve. Kolegovia jej kvalitnú prácu brali ako samo-zrejmosť, vedúca sa spoliehala na Terkin bezchybný a samostatný výkon. Pritom akosi za-búdala na prejavenie uznania
či povzbudzujúcu pochvalu. Terka postupne strácala radosť z práce, úlohy plnila rutinne, bez účasti akýchkoľvek emócií. Chýbala jej motivácia a do práce začala chodiť s nevôľou. Každý deň sa tešila na koniec pracovného času. Až príchod domov medzi milujúcich a uznanlivých členov rodiny jej dodal životnú vzpruhu.
* Byť vedúcou nebol nikdy Ankin úmysel alebo dokonca sen. Bývalý vedúci dal neočakávane výpoveď a na jeho miesto bola ako spoľahlivá pracovníčka s dlhoročnou praxou okamžite navrhnutá Anka. Po krátkom váhaní funkciu prijala. Keďže mala predstavu, ako by podľa nej mal vyzerať spravodlivý ve-dúci, snažila sa jej držať. Považovala za samozrejmé na každej porade pochváliť výnimočné počiny spolupracovníkov, prípadne poukázať na nedostatky. Odmeny rozdeľovala čo najobjektívnejšie s cieľom vyzdvihnúť hodnotné výkony. Spokojnosť podriadených ju tešila. Vedela, že aj vďaka nej je kolektív stmelený a oveľa výkonnejší.
Pochvala a uznanie je pohladením ľudskej duše. Určite poteší každého a väčšinu povzbudí k zvýšenej aktivite. Je príjemné, keď si šéf zavolá pracovníka a vyjadrí mu uznanie a ešte väčší účinok má pochvala vyslovená pred očami a ušami spolupracovníkov. Môže aj ich motivovať k snahe zlepšiť sa, vyrovnať sa pochváleným. Tento princíp platí aj naopak: dobrý výkonný kolektív, lojalita a zodpovednosť usilovných pracovníkov môžu motivovať vedúceho k spokojnosti a snahe naďalej kvalitne vykonávať svoju funkciu.
Vyhovujúce prostredie a
kolektív tiež aktivizuje
* Po absolvovaní strednej školy sa Lucia zamestnala ako čašníčka v dennom bare. Bola mladá a mala rada spoločnosť, a tak predpokladala, že sa jej práca bude páčiť. No po čase zistila, že napriek snahe nevie nájsť spoločnú reč s vedúcou. Neustále konflikty, ale aj zafajčené prostredie mnohokrát preplnené "podivnými" hosťami, s ktorými už mala nedobré skúsenosti, ju začali ubíjať. Novú energiu a radosť z práce našla Lucia až na novom pracovisku. V príjemnej čajovni pracuje s úsmevom na tvári a realizuje sa s plným nasadením.
* Veronika nastúpila do zamestnania po piatich rokoch strávených na materskej dovolenke. Tešila sa do práce a pri jej výbere hlavnú úlohu nehrala výška platu, ale iné výhody, ktoré boli pre ňu, ako matku malých detí oveľa dôležitejšie: blízke sídlo firmy, pohyblivý pracovný čas, týždeň dovolenky navyše... Veronikinou prioritou bola rodina a jej potreby zohľadňovala aj pri hľadaní práce.
Významnú motivačnú úlohu tiež zohrávajú korektné medziľudské vzťahy v pracovnom kolektíve, či už medzi pracovníkmi alebo medzi vedúcimi a podriadenými. Len ten, kto zažil v práci peklo strachu, hrozieb, neprimeranej kontroly a bezdôvodného napádania, vie oceniť zdravé a korektné pracovné prostredie. Iných zas oslovia výhody, ktoré zamestnávateľ ponúka svojim pracovníkom navyše. Firmy s nadštandardnou starostlivosťou o zamestnancov určite nemajú problémy s obsadením voľných miest.
Škála motivačných podnetov je široká a premenlivá
Život človeka je dlhý a čas strávený v práci z neho zaberá veľký diel. Ako sa osobné ciele
a predsavzatia s pribúdajúcimi rokmi napĺňajú a menia, tak sa v súvislosti s tým mení aj motivácia v práci. Šťastný je ten, kto presne vie, čo chce a ako to dosiahnuť. Kto svoju motiváciu pozná. Ak ho má v zamestnaní čo inšpirovať a povzbudzovať, potom práca teší. Akoby podvedome získava viac chuti a energie na zdolávanie nových úloh. Kto je spokojný v zamestnaní, ten si duševnú pohodu prináša aj domov, do rodinného života. Každý zamestnávateľ by si mal uvedomiť, že medzi tým, akú pozornosť venuje záujmom a potrebám zamestnancov a ochotou či schopnosťami pracovníkov "odovzdať sa" firme, je priama úmera.
Hana KYSEĽOVÁ
S internetom sa hľadá práca ľahšieSpoľahnúť sa pri hľadaní práce vhodnej podľa nášho gusta práve na internet prináša so sebou hneď niekoľko výhod. Ušetríme peniaze, keďže stránky sú akýmsi zberným miestom pre ponuky nielen z domova, ale i zo zahraničia a všetky máme na dosah ruky. Šetria čas, pretože môžeme v ponukách na rozdiel od časopisov vyhľadávať alebo ich triediť podľa typu. Ponuky sú spravidla flexibilnejšie aktualizované, komunikácia s potenciálnym zamestnávateľom, ale i zamestnancom, môže byť veľmi svižná.
Oddeľujeme zrno od pliev
Takto zameraných stránok je dnes viac než húb po daždi. Rozpoznať kvalitu od pliev sa dá spravidla už na prvý pohľad. Poznávacím znamením je počet ponúk, pravidelnosť aktualizácie príspevkov i "doplnky, ktoré potešia" - vyhľadávanie, triedenie, prípadne informácie pre uchádzačov o zamestnanie (ako vytvoriť životopis a pod). Tiež je dobré, keď si môžeme vytvoriť vlastný účet pre prihlasovanie sa na stránku. Vtedy hľadáme adresne už len v určitej kategórií ponúk. Ovládanie stránok býva vždy podobné - pracujeme s formulármi, v ktorých si vyberáme požadované informácie. Nejde o nič zložité.
Prvé naše kroky by mohli smerovať na Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Stránka je koncipovaná skôr ako informačná centrála, kde nájdeme mnohé potrebné dokumenty. Studnicu pracovných ponúk zastupujú iné stránky. Medzi najznámejšie a bohato aktualizované sa radí Profesia.sk (www.profesia.sk). Na titulnej strane nájdeme zoznam hlavných klientov portálu poskytujúcich prácu alebo brigádu, inzeráty sa dajú prehliadať jeden za druhým, alebo si vybrať len niektoré podľa zadaných kritérií. Medzi kritériami výberu určujeme dátumy, kategóriu profesie i lokalitu. Podobného typu ako Profesia je aj Ponuka práce (www.ponukaprace.com), kde by sme upozornili na zoznam stránok ponúkajúcich pracovnú príležitosti v cudzine. Medzi ďalšie povšimnutiahodné stránky sa radia Pracovný trh na internete (www.pti.sk), Trh práce (www.trhprace.sk) či eJobs (www.ejobs.sk).
Ak patríte medzi študentov a plánujete si privyrobiť, na internete existuje špecializovaná stránka Študentský servis (www.studentservis.sk). Nájdeme na nej brigády určené primárne pre študentov a zatriedené podľa regiónu. Pre počítačových odborníkov je naopak pripravený portál Globium (www.globium.sk).
Tieto stránky sa orientujú skôr na ponuky od domácich zamestnávateľov, i keď medzi nimi nájdeme i veľa zahraničných ponúk. Pri skúšaní šťastia najmä za hranicami našej vlasti stojí za pozornosť stránka Jobpilot (www.jobpilot.sk). Projekt je súčasťou globálneho európskeho trhu pracovných príležitostí (hlavný pracovný pomer, voľná spolupráca i brigády), no nájsť sa tu dajú i ponuky z celého sveta. Po kliknutí na položku v ľavom menu: Ponuka zamestnaní, si vyberáme typ pracovného pomeru požadovanej práce, jazyk inzerátu, lokalitu a typ profesie. V ďalšom kroku si bližšie špecifikujeme odbor v danej kategórii profesie, región. Prezerať môžeme všetky alebo len novšie inzeráty.
V súvislosti s Európskou úniou a pracovnými príležitosťami by sme upozornili na informačný portál Euro info (www.euroinfo.gov.sk). Nájdete na ňom užitočné informácie o práci v krajinách európskeho spoločenstva, možnostiach štúdia, podnikania i bývania.
Pozor na nepoctivcov
Stránok poskytujúcich pracovné príležitosti je nespočetne viac, než sme spomenuli. Stačí však, ak si dáte vyhľadať v niekto-
rom z vyhľadávačov (napríklad www.szm.sk, www.centrum.sk, www.atlas.sk) slovko "práca" alebo "pracovné ponuky".
Pozor si však treba dávať na nepoctivcov. Zvýšiť ostražitosť by ste mali predovšetkým pri rôznych ponukách prác typu "na doma", kde nie je uvedený typ práce, firma alebo zadávateľ žiada dopredu zaplatiť peniaze za rôzne štartovacie balíky či bližšie informácie. Tiež nevyznieva veľmi presvedčivo, ak údajná "veľká firma so zahraničnou účasťou" uvedie v inzeráte ako jediný kontakt iba telefónne číslo alebo e-mailovú adresu zaregistrovanú na niektorom z voľných e-mailových serverov (Post.sk, Post.cz, Centrum.sk a pod).
Či už je vysneným zamestnaním kopanie kanálov, vedecká činnosť alebo administrácia počítačových systémov, internet rozširuje priestor na hľadanie vhodnej ponuky o nové dimenzie. Stačí si len správne vybrať. Teda pardon, kliknúť.
Martin Kováč,
autor pracuje pre internetové spravodajstvo Živé.sk