Brusel 31.decembra (TASR) - Spoločná európska mena euro, ktorú finančný svet doteraz poznal iba v devízovom styku, dostáva od 1. januára 2002 nový rozmer v podobe hotovostných eurobankoviek a euromincí. Jej príchod dnes slávnostne ohlasovali viacerí lídri Európskej únie (EÚ), ktorí ju s optimizmom vyhlásili za menu budúcej Európy.
"Euro je naša mena. Je to naša budúcnosť. Je to kúsok Európy v našich rukách," uviedol v emocionálnom prejave šéf Európskej komisie (EK) Romano Prodi.
A zatiaľ čo politici oslavovali novú éru európskej integrácie, banky venovali zostávajúci čas výmene národných mien za novú spoločnú a zásobovali bankomaty eurobankovkami. Komisár EÚ pre menové záležitosti Pedro Solbes i prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Wim Duisenberg vyjadrili nádej, že najväčšia výmena bankoviek a mincí v histórii sa uskutoční bez vážnejších problémov. Banky, podobne ako maloobchodníci, zatiaľ hlásia hladký priebeh.
Banky, obchody a podniky získali v predstihu asi 6 miliónov bankoviek a 37 miliárd mincí v celkovej hodnote 144 miliárd EUR, čo celkovo predstavuje 40 % vytlačených bankoviek, určených do obehu, a 74 % mincí. Podľa šéfa ECB výmena starých národných bankoviek a mincí za euro by mala pomôcť európskej ekonomike, ktorá by do jedného roka mala zaznamenať významnejšie oživenie.
Proces výmeny bankoviek sprevádzajú vyjadrenia politikov, ktorí presvedčujú národy, desiatky a stovky rokov hrdé na svoje národné meny, že euro bude pre nich znamenať novú éru prosperity. Nemecký kancelár Gerhard Schröder presviedčal nemecký národ, hrdý na marku ako znak patriotizmu, že nová mena so sebou nesie nové výzvy a obrovský prínos. "Nemecká marka pre nás veľa znamenala," povedal. "Spájame ju so spomienkami na dobré časy v Nemecku. Ale môžete si byť istí: čakajú nás ešte lepšie časy," dodal.
Naopak, pre niektoré južnejšie štáty Európy zavedenie eura znamená, že sa stali členmi elitného klubu, i keď ešte pred niekoľkými rokmi len s problémami spĺňali základné podmienky integrácie do eurozóny.
* 1 fra gl