SVET 1. januára (TASR) - Modlitbami, ohňostrojmi a nočnými večierkami ľudia na celom svete oslavovali príchod nového roku. Mnohí ho vítali s nádejou, že bude menej tragický ako rok 2001, najmä pri spomienke na teroristické útoky z 11. septembra a vojnu v Afganistane.
I keď sa nový rok začal v znamení pokračujúceho celosvetového boja proti terorizmu či hroziaceho konfliktu medzi Pakistanom a Indiou, v mnohých ďalších častiach sveta sa väčšina ľudí snažila aspoň na niekoľko hodín zabudnúť na starosti.
Zabávajúci sa ľudia preplnili ulice a zišli sa spoločne s rodinami a priateľmi na oslavách v ázijských metropolách ako Bangkok či Jakarta, v európskom Berlíne i Edinburghu či juhoamerickom Rio de Janeiro alebo New Yorku.
V Sydney zaplnil asi milión Austrálčanov prístav, kde sa konala veľká "prehliadka" ohňostrojov - jedna z najväčších pyrotechnických šou sveta. Oslavy sa konali v čase pokračujúceho boja proti ničivým lesným požiarom v okolí mesta.
V Tokiu buddhistickí mnísi v čiernych odevoch privítali polnoc chrámovými zvonmi a rukami zopnutými k modlitbám. Tisíce obyvateľov Hongkongu sa zhromaždilo na Times Square, aby spolu počítali posledné sekundy uplynulého roku za zvukov živej hudby.
V Európe, kde chladné počasie sprevádzalo rušné oslavy od londýnskeho Trafalgarského námestia po moskovský Kremeľ, znamenala polnoc pre vyše 300 miliónov obyvateľov 12 krajín okrem nového roku aj začiatok používania novej spoločnej meny euro.
V Škótsku desiatky tisícov ľudí pokračovalo v štvordňových novoročných oslavách pred hradom v Edinburghu rokenrolovým koncertom a neodmysliteľným ohňostrojom. Mnohí obyvatelia Londýna v mraze vzdorovali žiadosti polície, aby sa neschádzali na Trafalgar Square, kde majú úrady často problémy s kontrolou násilnejších oslavujúcich.
Okolie Brandenburskej brány v Berlíne sa aj tento rok zmenilo na obrovskú silvestrovskú veselicu, na ktorú prišiel napriek mrazu mínus päť stupňov viac ako milión ľudí. Zábavu ľudí prerušil o polnoci 12-minútový ohňostroj, ktorý mal podobu svetelnej šou s názvom Colours (Farby).
Podujatie sa potom zmenilo na oslavu príchodu eura a odchodu starej-dobrej nemeckej marky. Nemecký minister financií Hans Eichel si na Parížskom námestí ako prvý zamenil marky za eurá.
V Aténach bola dnešná noc tiež v znamení vítania eura. V centre gréckej metropoly sa uskutočnil gigantický ohňostroj rôzneho druhu pyrotechniky a tisícov balónov, ktorý pripravil nemecký umelec Gert Hof. Grécko spolu s Fínskom oslavovalo príchod eura pre časový posun o hodinu skôr ako zvyšok Európy.
Výnimkou z osláv Silvestra v Holandsku bola obec Volendam, ktorej obyvatelia si pripomenuli tragickú udalosť spred roka. Pri požiari v diskotéke Het Hemeltje zahynulo v noci na 1. januára 2001 štrnásť mladých ľudí. Asi 500.000 ľudí sa zúčastnilo osláv Silvestra a zavedenia eura vo Viedni. "Sme absolútne spokojní," povedal organizátor Michael Draxler.
V prvom viedenskom obchode bola na tzv. Silvestrovskom chodníčku reťaz stanovíšť s bohatým programom pre deti a dospelých. Novinkou posledného dňa roka 2001 boli "hudobné ulice" na piatich stanovištiach v starom meste. Kto hľadal romantiku, našiel ju na Spittelbergu, kde sa Silvester slávil opäť pod mottom "Sviečky namiesto petárd".
Tradične búrlivý bol Silvester v Štrasburgu, kde aj tento rok došlo na predmestiach k výtržnostiam. Do polnoci výtržníci podpálili asi 20 áut, čo podľa hovorkyne miestneho zastupiteľstva približne zodpovedá vlaňajším číslam.
Pri explózii v sále v alsaskej dedine Barr sa zranilo 12 ľudí, z nich jeden ťažko. Výbuch, ktorého príčina nie je známa sa odohral o 3.15 h.