Istanbul 16. marca (TASR) - Dumpingové ceny a protizápadné cítenie urobilo odrazu z Adolfa Hitlera jedného z najčítanejších autorov v Turecku, kde sa od začiatku roka predalo neuveriteľných 50.000 výtlačkov nacistickej biblie Mein Kampf.
Toto číslo je pozoruhodné a varujúce zároveň, keď priemerný náklad jednej knihy dosahuje v krajine polmesiaca len 3000 výtlačkov. Zarážajúca je však aj skutočnosť, že čitateľmi knihy nacistického vodcu sú nielen stúpenci tureckých pravicových a nacionalistických spolkov a hnutí, ale údajne aj príslušníci tureckých bezpečnostných a ozbrojených síl. Nemecké veľvyslanectvo v Ankare, ako aj židovská obec v Turecku už vyslovili svoje znepokojenie. V krajine na rozdiel od iných európskych štátov nie je nacistická biblia zakázaná.
Aj z pohľadu krvavého útoku na židovskú synagógu, ku ktorému došlo v Turecku pred rokom a pol, je nebezpečenstvo antisemitizmu v krajine akútne. Mein Kampf sa v súčasnosti nachádza na štvrtej priečke bestsellerov v jednej z najväčších sietí kníhkupectiev D&R.
Približne desiatka najväčších vydavateľstiev a nakladateľstiev má knihu v ponuke. A to viaceré vydavateľstvá priniesli na trh nové vydanie Hitlerovho diela a tu je ďalší zarážajúci fakt - znížili cenu dotlače len na 3,5 eura, aby prilákali ďalších čitateľov. Pri predaji cez internet je cena dokonca ešte nižšia.
Že v Turecku odrazu nastal boom za Mein Kampfom nie je len dôsledok nízkych cien. Už určitú dobu cítiť medzi tureckou verejnosťou protizápadné a najmä protiamerické nálady, ktoré súvisia najmä s odmietavým postojom obyvateľstva k vojne v Iraku. Veľa Turkov sa domnieva, že Američania majú záujem celý región zmeniť proti záujmom moslimských štátov a že USA chcú v oblasti posilniť vplyv Izraela. Od antiamerikanizmu k antisemitizmu nie je pre tureckých nacionalistov ďaleko.
Preto nie je prekvapením, že sa v Turecku v súčasnosti viac ako Mein Kampf predáva kniha Metallsturm o fiktívnej turecko-americkej vojne. "Existujú sympatie pre takéto veci a postoje," domnieva sa z pohľadu antisemitského trendu turecký odborník na médiá Kürsat Bumin. Najviac obľúbeným je Mein Kampf medzi členmi pravicovo-nacionalistických a populistických strán MHP a Genc, ale dokonca sa číta aj na policajných školách.
Pritom Mein Kampf by sa vôbec nemal čo zjavovať na pultoch tureckých kníhkupectiev. Majiteľom autorských práv je bavorská krajinská vláda, ktorá neumožňuje vydávať knihu v Nemecku, či v zahraničí. Preto je fakticky turecká verzia nacistického elaborátu len pirátskou kópiou.