Znamená to, že v Nemecku, Francúzsku, Belgicku, Holandsku, Luxembursku, Írsku, Fínsku, Rakúsku, Taliansku, Španielsku, Portugalsku a Grécku sa od dnešného dňa platí jediným platidlom -eurom. Zavedením eura do hotovostného styku sa zavŕšil proces budovania menovej a hospodárskej únie, ktorý sa začal v roku 1999.
Ako celkom prví sa z eura tešili obyvatelia francúzskeho zámorského departementu La Réunion v Indickom oceáne. Jednotná mena tu začala platiť vďaka časovému posunu už o 21. hodine SEČ.
O 23. hodine SEČ nastala éra eura v Grécku a Fínsku. V Grécku nahradí euro drachmu, ktorá platila od roku 1833 a bola tak najstarším platidlom eurozóny. Grécky premiér Kostas Simitis sa stal o 23.01 h SEČ prvým európskym politikom, ktorý držal v ruke eurobankovky. Simitis si vybral 120 eúr - dve bankovky po 50 eúr a jednu za 20 eúr. Jednu bankovku ihneď venoval Detskému fondu OSN (UNICEF).
Fíni čakali na euro pri treskúcom mraze do mínus 25 stupňov. Napriek tomu sa pred filiálkami národnej banky, ktoré boli otvorené výnimočne aj na Nový rok, tvorili už dve hodiny pred polnocou dlhé rady. Pred pobočkou v Helsinkách sa podávali teplé nápoje. Fínsky minister financií Sauli Niinosto oznámil, že so svojimi prvými eurobankovkami pôjde hrať do kasína v Helsinkách. Za drobné si však kúpil šálku teplej kávy.
Presne o polnoci SEČ sa naplno rozprúdil euroošiaľ v Nemecku, Francúzsku, Belgicku, Holandsku, Luxembursku, Rakúsku, Taliansku a Španielsku.
V Nemecku nahradí euro po takmer polstoročí marku. Vo Frankfurte nad Mohanom pred sídlom Európskej centrálnej banky (ECB) oslavovali zavedenie eura tisíce ľudí. Asi 100-metrovú stenu výškovej budovy ECB využili umelci na predstavenie všetkých dvanástich krajín eurozóny.
Úderom polnoci sa Nemci stavali k bankomatom, aby si vybrali nové eurobankovky. Podľa prvých informácií fungovali výbery v celej krajine bezchybne, paradoxne až na dva automaty Commerzbanky priamo pri sídle ECB, ktoré určitý čas "odolávali".
Názory na euro boli samozrejme rôzne. "Vyzerá to moderne," povedal jeden Frankfurtčan. Ďalší bol iného názoru: "Marka je marka. Teraz musím tisíckrát počítať, keď si kúpim niečo na pitie." Hoci sa markou bude môcť platiť do konca februára, Bundesbanka očakáva, že symbol nemeckého hospodárskeho zázraku sa z peňaženiek vytratí už za dva týždne.
Belgický minister financií Didier Reynders oznámil, že svoje prvé eurá minie na pivo. "Najprv si dožičím belgické pivo," povedal Reynders krátko po polnoci, keď si v Bruseli vybral z bankomatu 150 eúr. Pred televíznymi kamerami mával jednou bankovkou za 50 eúr a piatimi bankovkami za 20 eúr, vyjadrujúc hrdosť z "naozaj populárnej meny".
Pestrou svetelnou a hudobnou šou privítali euro tisíce Španielov v Madride. Na centrálnom námestí Puerta del Sol sa na priečelia domov premietal znak novej meny, zatiaľ čo na plátnach mohli prítomní ešte raz sledovať 134-ročné dejiny pesety. Dve tretiny bankomatov vydávali euro už od polnoci.
Rakúšania sú eurom tiež nadšení, hoci počas silvestrovskej noci platili ešte prevažne šilingami. "Ľudia sú nedôverčiví a zneistení," povedala jedna predavačka vo Viedni. "Euro som dostala od Japoncov, Číňanov a Talianov, ale skoro vôbec nie od Rakúšanov." Vo Viedni platil eurom aj predseda Európskej komisie Romano Prodi, ktorý manželke kúpil kyticu bielych a červených ruží.
O 1.00 h SEČ nastúpilo euro aj v Írsku a Portugalsku. Írsky premiér Bertie Ahern vyzdvihol túto skutočnosť ako "veľký výdobytok". Jednotná mena prináša pre ďalší rozvoj EÚ veľké šance, ale aj výzvy, povedal Ahern v novoročnom príhovore. Osem z desiatich Írov si je podľa prieskumu istých, že s eurom nebudú mať problémy. Väčšina pokladníc v írskych puboch však bola túto noc ešte naplnená írskou menou, aby sa zabránilo chaosu. Bankomaty začnú euro vydávať dnes v dopoludňajších hodinách.