BRATISLAVA - Slovenská koruna včera oproti euru stratila 30 halierov a počas dňa sa obchodovala na tohtoročnom minime 38,75 koruny za euro. V závere obchodovania časť strát zmazala a deň uzatvárala pri kurze 38,20. Podľa dílerov sa koruna zviezla spolu s ostatnými stredoeurópskymi menami po tom, ako zahraniční hráči začali sťahovať kapitál z celého regiónu.
Bezprostrednou príčinou odchodu krátkodobého kapitálu boli obavy z politickej nestability v Poľsku. Poľský zlotý prišiel od začiatku týždňa o dve percentá svojej hodnoty oproti euru a naštartoval pohyb v celom regióne. Podľa niektorých dílerov sa zahraniční hráči odvracajú od strednej Európy aj preto, že nachádzajú lepšie príležitosti špekulovať na iných trhoch, vrátane Spojených štátov.
Slovenská koruna sa oslabila od piatka minulého týždňa o 1,6 percenta a v porovnaní s maximom z polovice februára je slabšia takmer o dve percentá. Ešte výraznejšie straty zaznamenali susedné meny. Česká koruna sa včera skĺzla o pol percenta a maďarský forint o 1,1 percenta.
Národná banka Slovenska považuje včerajší vývoj za potvrdenie svojich varovaní o nadmernom posilňovaní koruny. "Viacnásobné upozornenie predstaviteľov vlád a centrálnych bánk Poľska a Maďarska, a samozrejme aj NBS, na škodlivosť prílišného posilňovania týchto mien bolo znásobené problémami na politickej scéne Poľska, takže ako prvý zaznamenal oslabovanie poľský zlotý," povedal SME hovorca NBS Igor Barát.
Väčšina dílerov verí, že oslabenie meny neodráža základné parametre ekonomiky a v krátkom čase sa vývoj opäť otočí. "Regionálny vplyv pokračuje v tlaku na korunu. Časom sa však tento faktor rozplynie a koruna sa vráti na silnejšie úrovne," povedal Reuters díler Tatra banky Jozef Božek.
Až do minulého týždňa sa koruna posilňovala takmer nepretržite niekoľko mesiacov, i pri snahe centrálnej banky brzdiť jej rast. Podľa odhadov dílerov banka tento rok použila na oslabenie koruny zhruba dve miliardy eur. Okrem toho oslabovala atraktívnosť koruny znižovaním kľúčových úrokových sadzieb. Viceguvernér NBS Martin Barto pred týždňom vyhlásil, že pokles úrokov môže pokračovať.
Podľa Igora Baráta aktuálny vývoj nezmenil pohľad banky na úrokovú politiku. "Úroveň výmenného kurzu je len jeden z mnohých faktorov, ktoré NBS zvažuje pri svojich rozhodnutiach vzhľadom na výšku úrokových sadzieb. Krátkodobé turbulencie na devízovom trhu nemenia postoj NBS," povedal Barát.
JURAJ JAVORSKÝ