o uzatvoriť prvý blok elektrárne do konca roku 2006 a druhý blok do ďalších dvoch rokov.
"Jednoznačne som potvrdil pozíciu Slovenska, že neurobí nič, čo by bolo v rozpore s prístupovou zmluvou," povedal Rusko po stretnutí s rakúskym protivníkom Martinom Bartensteinom, ktorého vláda je najväčším odporcom myšlienky súčasného odstavenia V1 v roku 2008. Slovensko sa chce podľa Ruska o Bohuniciach s Viedňou dohodnúť.
Rusko sa však nevzdáva predstavy na spoločné odstavenie oboch blokov. Chce to v Európskej únii predstaviť ako najbezpečnejší variant, ktorý podporil Úrad jadrového dozoru a zahraniční experti vrátane Medzinárodnej organizácie pre atómovú energiu (MAAE). "Je to cesta, ako naplniť náš záväzok s najmenším rizikom," uviedol Rusko.
Bartenstein pripomenul, že Slovensko sa zaviazalo uzatvoriť obidva bloky v rozdielnych termínoch. Oficiálny postoj však nechcel zaujať s odkazom na to, že jadrová energetika patrí do kompetencie iného ministerstva.
Rusko so svojím rakúskym kolegom otvoril aj otázku prepojenia elektrizačných sústav. Návrh Slovenska je prepojenie elektrizačných sústav medzi Stupavou a Viedňou so širokým profilom, ktorý by umožnil prenos väčšieho množstva elektriny. "Dohodli sme sa, že budeme dodávať len elektrinu z vodných elektrární," povedal Rusko k odporu Rakúska dovážať elektrinu z jadrových elektrární. Bartenstein dodal, že bude slovenský návrh tlmočiť energetickej spoločnosti Verbund a ďalším inštitúciám.
Rusko a Bartenstein hovorili aj o možnej spolupráci v automobilovom priemysle, ktorý sa na Slovensku dosť rozmáha. Zástupcovia rakúskeho združenia automobilovej výroby naznačili možnosť expanzie na Slovensko, na konkrétne projekty je však podľa Ruska zatiaľ priskoro. (čtk)