Köhler v prejave apeloval na opozíciu aj koalíciu, aby tému nezamestnanosti dali vo svojich programoch na prvé miesto. "Všetky ostatné opatrenia, sledujúce iné, hocako vznešené ciele, musia ustúpiť do úzadia," zdôraznil Köhler. Prezident odsúdil podľa denníka Financial Times Deutschland mimoriadne dôrazne lobizmus a egoizmus.
Köhler vyhlásil, že na hospodárskej mizérii Nemecka majú svoj podiel viny všetky parlamentné politické strany bez výnimky, ale aj zamestnávateľské zväzy a odbory. Povedal, že vláda a opozícia nesú na svojich pleciach "vlasteneckú povinnosť" naštartovať ekonomický motor a znížiť nezamestnanosť.
Noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung vyzdvihli z Köhlerovho prejavu pasáž, v ktorej žiadal ekonomické reformy smerom k nižším pracovným nákladom, pružnejšiemu pracovnému trhu, zníženiu podnikového daňového zaťaženia a odbúraniu byrokracie v Nemecku.
Köhlerov prejav je predohrou dnešnej hospodársko-politickej debaty v Spolkovom sneme a následného rokovania špičkových nemeckých politikov o okamžitých konkrétnych reformných krokoch. Sociálno-demokratický kancelár Gerhard Schröder plánuje predniesť v parlamente plán znovuoživenia nemeckej ekonomiky. Podľa stredajšieho vydania denníkov Rheinische Post a Financial Times Deutschland navrhne Schröder šesťbodový program, ktorý bude obsahovať zámer znížiť odvody do fondu nezamestnanosti a daň z príjmu právnických osôb. Týmto by sa mali uľahčiť podnikateľské podmienky pre malé a stredné podniky.
Špičkoví opoziční predstavitelia, predsedníčka Kresťanskodemokratickej únie Angela Merkelová a šéf Kresťanskosociálnej únie Edmund Stoiber, ponúkli vláde nedávno "Pakt pre Nemecko". Okrem zmiernenia daňového zaťaženia podnikov a občanov v ňom navrhli napríklad uvoľniť pracovný čas, uľahčiť zákonné podmienky na prijímanie a prepúšťanie zamestnancov, vytvoriť možnosti na nižšie nástupné platy než umožňujú tarifné zmluvy, odbúrať byrokraciu, ako aj umožniť vznik podnikových "Spojenectiev pre prácu", v ktorých by zamestnávatelia a závodné rady spolu riešili špecifické firemné problémy.
Koalícia a opozícia sa zhodujú v úmysle znížiť podnikové daňové zaťaženie. Ak by sa Schröderovi, Merkelovej a Stoiberovi podarilo dosiahnuť zhodu v tomto bode, bol by to dôkaz, že v Nemecku sú reformy možné, napísal Die Welt.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov