Slávny Ondrejský cintorín v Bratislave zblízka

Cintoríny nedovoľujú zabúdať. Alebo aspoň pripomínajú. Mená ľudí, ktorí niečo znamenali, urobili niečo výnimočné, čím presiahli pominuteľnosť človeka. Ale pripomínajú aj mená obyčajných ľudí, pokiaľ sa pamiatka na nich zachovala na náhrobných kameňoch.

Takýto obraz poskytuje aj Ondrejský cintorín v Bratislave, ktorý je pozoruhodný jednak svojou polohou priamo v mestskom centre, jednak množstvom zachovaných náhrobkov, takže z tohto miesta sa stala svojho druhu kultúrna pamiatka, najmä po úprave plochy na park v rokoch 1978 - 1982.

Históriou i najnovším stavom Ondrejského cintorína sa zaoberá publikácia Viery Obuchovej Ondrejský cintorín (Albert Marenčin, Vydavateľstvo PT, Bratislava 2004). Naslovovzatá odborníčka, ktorá podrobne preskúmala jednotlivé hroby a náhrobky pred spomínanou úpravou, napísala prehľadnú a informačne cennú príručku - sprievodcu po tejto nekropole, kde čitateľ nájde mnohé vysvetlenia a odpovede na rozličné otázky (napríklad pôvod pomenovania niektorých ulíc a objektov v Bratislave).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Štefan Holčík v úvode priblížil dejiny tejto lokality a bratislavských cintorínov vôbec, na ktorých sa pochovávalo už v priebehu 9. - 13. storočia. Samotný Ondrejský cintorín vznikol koncom 18. storočia, no zachované hroby a náhrobníky pochádzajú až z 19. a 20. storočia. Pôvodná rozloha bola pri rozširovaní Karadžičovej ulice značne zredukovaná - celý východný múr presunuli o päť metrov dozadu a za obeť vtedajším úpravám padol tiež vstupný portál na nároží dnešných ulíc Poľnej a 29. augusta. Našťastie, všetky náhrobné kamene a pomníky sa presunuli k inému obvodovému múru a tak autorka knihy eviduje aj tie.

Pri mapovaní cintorína si Obuchová zvolila prehľadný systém. Na vnútornom obale knihy je uverejnená mapka so zreteľným rozdelením na jednotlivé sektory a v tých sú zasa hroby označené arabskými číslicami. Dovedna je tu 179 náhrobkov a prechádzka po nich - s Obuchovej knihou v ruke - poskytuje neobyčajný zdroj poučenia. Aspoň niekoľko zastavení.

SkryťVypnúť reklamu

Na tomto cintoríne je azda najznámejší náhrobník tzv. bratislavského Robinsona - Karla Jettinga, z konca 18. storočia. Syn bratislavského zámočníckeho majstra prežil neuveriteľné dobrodružstvá, ktoré na základe jeho zápiskov po majstrovej smrti spracoval a knižne vydal vo Viedni anonymný autor. Nájdeme tu hrobku mäsiarskej rodiny Manderlovcov i podnikateľskej rodiny talianskeho pôvodu Lanfranconiovcov (podľa jedného z nich aj s chybným prepisom priezviska je pomenovaný internát i most na Dunaji), všeličo sa dozvieme o zemianskej rodine Palugyaovcov, ktorí sa preslávili výrobou vína.

Z historicky bližších období uvediem spisovateľa a politika Tida J. Gašpara, univerzitného profesora Jana Vilikovského, ktorému pomník zhotovil Dušan Jurkovič, alebo náhrobok spisovateľa a ľudového dramatika Ferka Urbánka, presláveného svojimi hrami, ktoré sa uplatnili najmä v dedinských ochotníckych súboroch. Jednou z kuriozít cintorína je pomník futbalistu Bélu Grubera, ktorého spolu s klubovým kolegom zabil v roku 1922 počas zápasu blesk. Dielo zhotovil Alois Rigele, ktorý je na tomto cintoríne pochovaný takisto.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci sa tu už nepochováva, najčerstvejšiu výnimku tvoria hroby Júliusa Satinského a hudobníka Jána Melkoviča.

Údaje o pochovaných, najmä zo staršieho obdobia, nie sú vždy úplné, no základná informácia je tu vždy. Autorka v prípade výtvarne ozvláštnených náhrobkov stručne charakterizuje aj ich štýl a ornamentiku.

Ďalšie užitočné posonium s množstvom fotografií je na svete a poslúži rovnako dobre Mimobratislavčanom, ktorí sa zaujímajú o niekdajších významných obyvateľov mesta, Prešpurčanov i Bratislavčanov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 533
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 688
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 005
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 293
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 304
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 202
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 968
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 345
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu