BRATISLAVA 17. marca (SITA/AFP) - Turecko má nový knižný bestseller - neslávne známe dielo Adolfa Hitlera Mein Kampf. Kniha vyšla v Turecku prvýkrát v roku 1939. Najväčší úspech ale zaznamenala práve v tomto roku. Od januára sa totiž predalo viac ako 50 000 výtlačkov a stala sa tak číslom štyri v rebríčku predajnosti, ktorý zverejnil reťazec kníhkupectiev D&R. Mein Kampf už v krajine vydal asi tucet vydavateľstiev, ale nikdy sa ročne nepredalo viac ako 20 tisíc kópií, pričom jeden výtlačok stál 20 tureckých lír, teda asi 437 slovenských korún. Vydavateľstvo Mefisto tento rok zrazilo cenu jednej knihy na necelých 6 lír, približne 128 Sk a za dva mesiace predali 23 tisíc kníh.
"Mein Kampf bol vždy spiaci - skrytý bestseller," povedal Oguz Tektas z vydavateľstva Mefisto. "Vytiahli sme ju zo skladu z čisto komerčných dôvodov," dodal. Knihu podľa neho čítajú tí, ktorí chcú vedieť viac o mužovi, ktorý priniesol svetu len smrť a skazu. Sami Kilic, majiteľ vydavateľstva Emre, ktoré predalo počas januára 26 tisíc výtlačkov z nákladu 31 000 kusov, tvrdí, že sú to najmä mladí ľudia. Killic považuje predajnosť tejto knihy za neuveriteľný fenomén. Čítanosť Mein Kampf spája so snahou Turecka o vstup do Európskej únie, ktorú pravičiari považujú za spreneverenie sa národným hodnotám a stúpajúcim antiamerickým a antisemitským povedomím. "Knihu, ktorá v sebe nemá ani štipku humanity, nanešťastie zobrali v tejto krajine vážne," uviedol v nedávnom rozhovore politológ Dogu Ergil. Súhlasí s tvrdením, že popularita Mein Kampf v spoločnosti s prevahou moslimov, má korene v raste antiamerických pocitov, ktoré plynú z okupácie Iraku a antisemitizmu, ktorý vyplýva zo vzťahov Izraela k Palestínčanom. "Nacizmus, ktorý Európa hodila na smetisko dejín, naberá novú silu práve v Turecku," varoval.
Turecko ale nikdy nebolo antisemitskou krajinou. Práve naopak. Od 15. storočia, keď Sultán Bayezit II prijal španielskych Židov, ktorí utekali pred inkvizíciou, to bola pre Židov oáza pokoja. Neskôr v krajine prijímali aj tých, ktorí utekali pred pohromami a vyhladzovacími tábormi. Židovskú komunitu popularita knihy veľmi znepokojuje. V Turecku pritom z celkovej populácie 71 miliónov obyvateľov, žije 22 tisíc Židov - väčšina z nich v Istanbule, kde majú k dispozícii 18 synagóg. Dve z nich sa stali v novembri 2003 terčmi útokov bombových atentátov, pri ktorých zahynulo 25 ľudí a stovky sa