Bratislava 17. marca (TASR) - Stredné školy (SŠ) budú zohľadňovať pri prijímaní študentov výsledky celoštátneho testovania vedomostí žiakov 9. ročníkov - Monitoru.
Zároveň však budú prihliadať aj na prospech uchádzačov a výsledky dosiahnuté v predmetových olympiádach. "Bez prijímacích skúšok prijmeme na našu školu študentov, ktorí dosiahli v Monitore minimálne 23 bodov z matematiky a 21 bodov zo slovenského jazyka a literatúry a zároveň priemer ich známok nebude horší ako 1,5," povedala pre TASR zástupkyňa riaditeľa Gymnázia Hlinská zo Žiliny Soňa Šošková. V prípade prospechu ide podľa nej o známky z koncoročného vysvedčenia z 8. ročníka a polročného z 9. ročníka.
Kritériá prijímacích skúšok musia SŠ zverejniť do nedele 20. marca. Výsledky Monitoru chcú zohľadňovať aj na bratislavskom gymnáziu na Grösslingovej ulici. "Predpokladáme, že okolo 70 percent uchádzačov by sme mali prijať bez prijímacích skúšok. Zohľadňovať budeme 1. až 3. miesto dosiahnuté v predmetových olympiádach, prospech uchádzačov a aj body získané v Monitore," spomenula riaditeľka gymnázia Eva Petrášová.
Na obchodnej akadémii (OA) v Čadci v prípade, že uchádzač dosiahol v Monitore minimálne 75-percentnú úspešnosť, nebude podľa riaditeľky OA Eleny Kováčovej musieť absolvovať prijímaciu skúšku z predmetu, v ktorom zaznamenal spomínanú úspešnosť. Súkromná OA na Postupimskej ulici v Košiciach stanovila hranicu maximálneho počtu bodov pri prijímaní za prospech dosiahnutý na základnej škole (ZŠ) 100 bodov. Od neho sa odpočítava 1 bod za každú dvojku, 5 bodov za každú trojku a 10 bodov za každú štvorku na vysvedčení. Tieto straty sa kompenzujú výsledkami Monitoru. Ak žiak dosiahol v matematike 31 až 36 bodov, pripočíta sa mu k výsledku prijímacích skúšok 10 bodov. Podobným spôsobom sa bude postupovať aj pri slovenskom jazyku a literatúre. Ak však uchádzač dosiahol v Monitore menej ako 19 bodov v matematike a menej ako 17 bodov v slovenskom jazyku, 10 bodov sa mu naopak, odpočíta.
Monitor budú zohľadňovať aj na Strednej priemyselnej škole Dopravnej v Trnave. Podľa zástupcu riaditeľa Petra Papíka presnú metodiku určia v priebehu dnešného dňa.
Monitor deviatakov sa uskutočnil 2. februára a zapojilo sa do neho všetkých 62 440 žiakov z 1465 škôl. Testy pozostávali z matematiky a vyučovacieho jazyka - slovenského, maďarského a ukrajinského a zadávané a vyhodnocované boli centrálne Štátnym pedagogickým ústavom. V matematike mohli deviataci dosiahnuť maximálne 36 a v slovenskom jazyku 30 bodov.