Praha 19. marca (TASR) - Fragment bohato zdobeného latinského prekladu Dalimilovej kroniky, ktorý vo štvrtok na dražbe získala česká Národná knižnica, už letecky previezli do Prahy, informoval britskú spravodajskú stanicu BBC riaditeľ ustanovizne Vlastimil Ježek.
Za vzácne bohemikum zo 14. storočia zaplatil český štát takmer 10,5 milióna korún. Niektorí odborníci na trh s umením sa domnievajú, že zlomok latinského prekladu Dalimilovej kroniky sa českej strane podarilo získať za relatívne nízku cenu. Výhodou podľa nich tiež bolo, že vzácne bohemikum ponúkal menší aukčný dom.
NAJVZÁCNEJŠIE BOHEMIKUM V POSLEDNOM OBDOBÍ
Národná knižnica bola však podľa Ježka dohodnutá s ministerstvom kultúry, že pri dražbe môže ísť nad desaťmiliónovú hranicu. Rukopis, ktorý je na pohľad vo veľmi dobrom stave, dostanú do rúk najprv reštaurátori, potvrdil pre BBC vedúci oddelenia rukopisov a starých tlačív Národnej knižnice Zdeněk Uhlíř.
"Ja sa nedomnievam, že by bolo treba nejakých zásahov - pôjde proste iba o nejakú základnú adjustáciu, uloženia do nejakého puzdra a tak. Predpokladám, že do 14 dní by mohla byť výstava, ktorá by mohla trvať týždeň, maximálne desať dní.," uviedol Uhlíř.
Predávaný fragment bol podľa odborníkov najvzácnejším bohemikom, aké sa na trhu objavilo za posledných najmenej 80 rokov. Ide o nenápadný zošitok s 24 pergamenovými stranami s rozmermi 245x175 milimetrov. Zo 106 kapitol Dalimilovej kroniky obsahuje dve úplné a ďalších sedem len sčasti.
NEZNÁMY PÔVOD
Text a ilustrácie k nemu sa týkajú prvého historicky doloženého kniežaťa Bořivoja, jeho ženy sv. Ludmily , ich vnuka sv. Václava, kniežaťa Oldřicha i kniežaťa Břetislava I. Rukopis pochádza asi z roku 1340.
Stredoveká Dalimilova kronika je najstaršou po česky písanou veršovanou kronikou a patrí k jedným zo základných diel českej historiografie.
Odborníci nevylučujú, že rukopis mohli priamo v Prahe vytvoriť Taliani, ale za pravdepodobnejšie považujú, že vznikol v Taliansku. Objednávateľom mohol byť údajne Ján Luxemburský, no ešte pravdepodobnejšou variantom je, že si kroniku objednal jeho syn, neskorší cisár Karol IV.
HISTORICI MAJÚ Z KÚPY BOHEMIKA VEĽKÚ RADOSŤ
Historici zatiaľ nie sú schopní povedať, či Česká republika urobila dobrý obchod, avšak z vlastníctva unikátneho bohemika majú veľkú radosť Knižnica sa najprv usilovala, aby bol fragment latinského prekladu najstaršej po česky písanej pamiatky z dražby vyňatý a štát by ho mohol kúpiť priamo.
Túto požiadavku však dražitelia s odvolaním sa na záujmy majiteľov odmietli. Rukopis ponúkla na aukciu parížska rodina, ktorá neuviedla žiadne podrobnosti, akým spôsobom toto dielo získala.
12 20 dem