Rok 2001 – zopár nových slov plus jedno staré: vojna

Angličtina, esperanto súčasného západného sveta, má od vlaňajška opäť niekoľko nových fráz. Čas ukáže, či sa stanú pevnou súčasťou bežného jazyka, alebo ich pomelie koleso dejín spolu s vecami alebo javmi, ktoré vlna vyhodila na vrchol verejného záujmu.

Ak ste chceli byť v roku 2000 „in“, museli ste bezpodmienečne vedieť, čo je to impeachement – teda proces odvolania prezidenta pre závažný priestupok. Toto slovo, samozrejme, existovalo a malo svoj význam už skôr, ale až aféra Billa Clintona s istou Monikou mu dala tú správnu farbu. Takže sa pod ním naraz dalo predstavovať všetko možné aj nemožné – a nakoniec, prečo nie, aj skutočný význam tohto slova (pravda, Clinton nakoniec impíčovaný nebol).

A ak ste chceli byť „in“ vlani? Celkom iste pohorel ten, kto nevedel (aspoň zhruba), čo je to Taliban (autorka tohto článku počula, ako týmto výrazom označili sestričky na transfúznej stanici výpravu vojakov-darcov krvi). Alebo napríklad burka, teda habit, ktorý halí tie afganské chudery od hlavy až po päty. Každý už asi vie, čo je to hacker, ale až tohto roku sme sa dozvedeli, že títo počítačoví kazisveti vyrábajú nielen vírusy, ale aj červy. Výraz worm (červ) podľa BBC nahradil výrazy ako bug (ploštica) či virus a ide o „zlomyseľné programy, ktoré sa šíria sieťami a hľadajú zraniteľné počítače, aby ich nakazili“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hodne sa popísalo o najrôznejších reality show či big brother – teda o novom obzvlášť zvrhlom type televíznej zábavy, pri ktorom zavrú súťažiacich do bytu či na opustený ostrov a každý sa potom pred voyerským okom kamery snaží presvedčiť hlasujúceho diváka o svojej životaschopnosti na úkor protihráčov. Hodne sa písalo o tzv. economy class syndrome – teda o situácii, keď si nemôžete dovoliť letieť biznis triedou, takže zomriete na stŕpnuté nohy.

Letecké spoločnosti ale medzičasom trápia celkom iné starosti – zimomriavky vyvolával celkom všedný výraz box-cutter – označuje krátky nôž na rezanie kartónových škatúľ, jedinú zbraň únoscov lietadla, ktoré zničilo Pentagon. Alebo napríklad plane-spotter. Takýto človek obchádza letiská, pozoruje štarty a pristátia, robí si poznámky, fotografuje… ale môže si aj posedieť za mrežami ako údajný člen al-Káidy, ako sa to stalo skupine Britov v Grécku.

SkryťVypnúť reklamu

Ukázalo sa, že tentoraz nie je bohatým zdrojom nádejných neologizmov len nekonečný svet virtuálnej reality či biznisu, ale aj svetová politika a dokonca svetoví lídri. Udiali sa totiž veci, aké sa bežne nestávajú. Vypukla „nová svetová vojna“ – vojna proti terorizmu. Každý, kto číta noviny, vie, čo je to WTC alebo dvojičky (twins). Sú to tie dve budovy, ktoré síce ešte môžete vidieť na začiatku televíznych Priateľov, ale v skutočnosti je od 11. septembra na ich mieste len Ground Zero.

Napokon slovo vojna – staré zjavne ako samo ľudstvo, má opäť trochu iný význam. Za šesťdesiat rokov zovšednelo – „nevojenskú“ vojnu vedie moderný človek v jednom kuse (proti hladu, nezamestnanosti, AIDS, drogám, hlupákom, atď.). Vojnu proti terorizmu začali čoskoro speechmakers, teda prejavopisci amerického prezidenta radšej nazývať kampaň alebo hoci long twilight struggle (dlhý zápas v pološere). Ted Sornsen, autor inauguračného prejavu JFK, túto novú frázu pochválil ako „dokonalé vyjadrenie vojny, ktorá nie je otvorená, nepriateľov, ktorí nie sú jasní a taktiky, ktorá je skrytá. Aj vám sa to tak vidí?

SkryťVypnúť reklamu

P. S. : Ale ak ste chceli byť skutočne „in“, nápadom roka 2001 bolo pomenovať svoje dieťa Usáma (ako to urobilo zopár rodičov v islamskom svete, ale našli sa aj v Latinskej Amerike) alebo sa tak premenovať sám (to zasa napadlo jednej ukrajinskej političke). Alebo sa aspoň volať Usáma a nechať sa chytiť pri krádeži v bratislavskom Tescu… (to sa fakt stalo!).

Takže P. F. 2002.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 465
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 053
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 260
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 665
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 083
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 886
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 574
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 308
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu