
Madonna na svojom koncerte vlastne trpí. Pôvodná citlivosť sluchu sa jej vráti až po troch hodinách.
FOTO - ARCHÍV TASR
Asi šesť miliónov ľudí na svete trpí tým, že im stále hučí v ušiach, čo mnohých privádza na pokraj šialenstva. V hlave sa im bez prestania ozýva zvonenie, pískanie, šumenie. „Tieto zvuky človeku znepríjemňujú život až do smrti. Je to taký pocit, ako keby ste mali v uchu akéhosi človiečika. Ja by som z neho najradšej urobil bezdomovca.“
Keďže sa mu lekár nemôže dostať priamo na kožu, stavil na šírenie informácií, vďaka ktorým chce ľudí naučiť chrániť sa pred hlukom.
V Nemecku je až 25 percent obyvateľov postihnutých poruchami sluchu. Dvojnásobne sa to týka hudobníkov – ako pôvodcov aj obetí hluku. Strahl preto v spolupráci s pravoverným rockerom Petrom Maffayom rozpútal školskú kampaň Dajte si pozor na uši. Kampaň by mala piatakom a šiestakom otvoriť oči, aby si začali chrániť uši.
„Môžete počúvať všetko, ale so zátkami,“ radí Strahl hudobne vyhladovaným dorastencom. Rád by inicioval vznik nového módneho trendu: aby sa z nosenia penových zátok do uší stala kultová záležitosť. „Mal by to byť skutočne hit a móda a zátky by mala zadarmo ponúkať každá diskotéka.“ Strahl vie, že mládež sa od hudby odradiť nedá. A prečo by aj. Koniec koncov, sám zistil, že hudba môže byť rozhodujúcim emocionálnym faktorom nielen pre mladých.
Doktor Strahl však svetu nechce predpísať úplné ticho. „Ticho je pre uši namáhavé,“ tvrdí. Málokto je naň zvyknutý. On nachádza vnútorný pokoj pri počúvaní hudby od Keitha Jarretta až po Mozarta. (or)