BIŠKEK - Streľbou do vzduchu zasiahla včera kirgizská polícia v Džalalabáde na juhu krajiny proti tisíckam opozičných demonštrantov, ktorí chceli zaútočiť na sídlo mestskej polície a bezpečnosti. Stúpenci opozície žiadajúci odstúpenie autoritárskeho prezidenta Askara Akajeva zaútočili na policajtov potom, čo boli v noci násilím vyhnaní zo sídla regionálnej vlády, ktoré obsadili pred dvomi dňami na protest proti výsledkom parlamentných volieb.
Odhad počtu účastníkov demonštrácie v Džalalabáde je rôzny. Zatiaľ čo agentúry Reuters a AP uviedli, že na proteste sa zúčastní asi 10 000 ľudí, AFP a ITAR-TASS píšu o dvoch až troch tisíckach osôb.
Policajti, ktorí od rána vytvorili kordóny okolo hlavných úradných budov v meste, začali podľa agentúr strieľať potom, čo ich demonštranti napadli zápalnými fľašami a tyčami. Po streľbe sa demonštranti stiahli z okolia komisariátu. Ovzdušie v meste je veľmi napäté. Kirgizské ministerstvo vnútra tvrdí, že úrady ho majú pod kontrolou.
Agentúra ITAR-TASS s odvolaním na policajné zdroje neskôr napísala, že v Oši a Džalalabáde bolo zatknutých spolu 158 osôb. Medzi zatknutými je aj bývalý poslanec kirgizského parlamentu Anvar Artykov, ktorého vzbúrenci v sobotu v Oši zvolili za gubernátora mesta. Polícia tvrdí, že po vypočutí bude väčšina zatknutých prepustená.
Najmenej desať obetí na životoch si podľa agentúry Interfax vyžiadali zrážky medzi políciou a aktivistami opozičných politických strán na juhu Kirgizska. S odvolaním sa na policajné zdroje o tom informovala ruská tlačová agentúra Interfax.
"Zatiaľ nemožno stanoviť presný počet obetí a ich totožnosť," spresnil zdroj z juhokirgizského mesta Džalal Abad, kde včera prívrženci opozície podpálili policajnú stanicu, zvolili nové vedenie mesta a začali vytvárať vlastné bezpečnostné zložky vrátane jazdnej polície.
Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) po včerajších udalostiach v Džalalabáde a Oši vyzvala vládu aj opozíciu, aby zasadli za rokovací stôl a zabránili eskalácii napätia. "Akákoľvek eskalácia napätia môže vážne narušiť stabilitu v krajine a negatívne ovplyvniť aj politický vývoj," konštatuje sa v komuniké, ktoré OBSE zverejnila v Biškeku.
(čtk)