Sťahujeme sa do nového aj so záhradou

Keď sme boli prváci na základnej škole, jeden neposedný spolužiak niekoľkokrát do týždňa utiekol domov a nikdy nezabudol uchmatnúť z okennej parapety kvetináč, ktorý priniesol do školy na začiatku školského roku. Tohto unikajúceho malého človiečika ...

Keď sme boli prváci na základnej škole, jeden neposedný spolužiak niekoľkokrát do týždňa utiekol domov a nikdy nezabudol uchmatnúť z okennej parapety kvetináč, ktorý priniesol do školy na začiatku školského roku. Tohto unikajúceho malého človiečika s veľkým kvetom mám pred očami vždy, keď vidím ľudí prenášať rastliny. Ani iní sa často nevedia rozlúčiť s rastlinami, ktoré vypestovali vlastnými rukami. Preto ma zaujímalo, či sa dá presťahovať napríklad aj veľký strom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Sťahovacie firmy sa dokážu postarať o premiestnenie takmer všet-kého, na čo ukážete prstom. Sú vybavené technikou na zdvíhanie ťažkých predmetov: trezorov, klavírov, nábytkových zostáv, ale aj záhradných domčekov, altánkov, chatiek, kozubov - ak sú rozmontovateľné.

SkryťVypnúť reklamu

"Sťahováci" sú dokonca schopní toto zariadenie na novom mieste znova opätovne poskladať, ak sa s nimi vopred dohodnete. Dôležité však je, aby kozuby boli rozoberateľné a trámy na altánkoch a domčekoch neboli postĺkané dohromady klincami, ale riadne zaskrutkované.

2. S premiestňovaním väčších rastlín zo záhrad vám pomôžu privolaní odborníci zo záhradníckych firiem - tie disponujú potrebnou technikou. Na uvoľňovanie stromov z 1- až 1,5-metrovej hĺbky používajú mechanizáciu, ktorá udrží koreňový bal pohromade, obalí ho do jutoviny alebo do pletiva a vloží ho do špeciálnych kontajnerov. Z cudziny pestovatelia dovážajú i 10- až 15-metrové rastliny.

3. Je logické, že mladé stromy a kríky sa presádzajú ľahšie. Rastlinám ponecháme tri hlavné korene na zachovanie dostatočného vlásočnicového systému. Korene zostriháme, čím zvýšime šancu, že sa dobre uchytia na novom pôsobisku. Podobne postupujú pestovatelia drevín, určených na predaj: Každý rok (na jar i na jeseň) sa korene "zaštichujú", čiže pristrihávajú pre zahustenie ich koreňového systému. Takto sa dá rastlina presadiť aj s menším balom. Preseknutý koreň je impulzom na rast viacerých mladých korienkov. Týmto spôsobom prenášame rastlinu i v staršom veku. Doslova ju vycvičíme na presádzanie.

SkryťVypnúť reklamu

4. Podľa odborníkov z bratislavskej botanickej záhrady sa stromy zásadne nemajú presádzať v lete, v období plnej vegetácie. Radšej na jar, keď začínajú vytvárať miazgu, nie sú ešte olistené a fáza rastu sa práve začína. Keby sme rastlinu čiastočne poškodili, je schopná zadaptovať sa.

Veľké rastliny (ihličnany aj listnáče) sa najlepšie presádzajú v zime. V mrazoch obkopeme ryhu v primeranej vzdialenosti (v závislosti od veľkosti kmeňa) do hĺbky pol metra, potom necháme zeminu premrznúť. Postupne pokračujeme podkopaním a poodhalený koreňový zväzok necháme opäť jeden deň premrznúť. Takto vytiahneme koreňový bal pekne pohromade i s premrznutou zeminou a strom sa v novej záhrade ľahšie zakorení. V lete sa to nepodarí, ak nepoužijeme mechanizáciu.

SkryťVypnúť reklamu

5. Ak nám je ľúto nechať v záhrade obľúbené cibuľoviny, opatrne ich vykopeme a presadíme. Jednoducho sa dajú presádzať i skalničky, trvalky a letničky. Najideálnejší čas je jar a jeseň. Keď sú rastliny rozkvitnuté, zväčša nám kvety pri presádzaní uvädnú, ale koreňový systém sa dá uchovať. Na novom pôsobisku prežíva prenesená rastlinka nové nástrahy v podobe iného teplotného pásma, rozdielneho zatienenia, kvality pôdy a jej vlhkosti, umiestnenia záhrady na inú svetovú stranu a podobne. Preto treba dávať pozor do akého prostredia rastlinu prenášame. Napriek tomu, že ide o rovnaký druh ihličnanu, ktorému sa darí na severe Slovenska aj v Podunajskej nížine, stromček prenesený zo studenej oblasti môže ľahko zahynúť v teplejšej oblasti s inou nadmorskou výškou. Jednoducho nevydržala zmenu klimatických podmienok. n

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 317
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 831
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 685
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 218
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 716
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 373
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 743
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 557
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu