Moderných príbytkov u nás pribúda a s nimi rastú i nároky na vzhľad záhrad. Nie je výnimkou, keď majiteľ exkluzívneho domu zatúži po šesťmetrových palmách skombinovanými so severskými ihličnanmi v exteriéri zaplnenom fontánami, jazierkami a kaskádami. Nereálne predstavy o záhrade so stredomorskou atmosférou môžu skončiť sklamaním a navyše vás môžu stáť veľa elánu aj peňazí. Ale aj rastliny bežné v našich podmienkach dokážu potrápiť svojich majiteľov.
"Po príchode z dovolenky v exotických letoviskách sa ľudia často vrhnú na pestovanie citrusov, eukalyptov, albízií, granátových jabĺk alebo vavrínu - bobkového listu - ktorý sa, mimochodom, nepestuje ľahko," hovorí riaditeľ Botanickej záhrady UK Jaroslav Bella. "Potom sa nás pýtajú, prečo im napríklad priestranné banánovníky nevydržia na slnečných terasách alebo v zimných záhradách. Týmto rastlinám sa však najviac darí pri dostatku vlhkosti a zatienenia v zimných záhradách. Túžba po zmene vzhľadu okolia domov je v poriadku, ak privezené druhy znášajú tunajšie podmienky. Ale pretože sa klíma skutočne mení - otepľuje sa, experimentujeme aj na našom pracovisku v pestovaní rastlín, ktoré sme doposiaľ vídali iba v skleníkoch. Počas miernejších zím v záhrade začínajú vegetovať zaujímavé stredomorské druhy. Postupne ich premiestňujeme z chráneného tienistého prostredia na vymŕzané, podmáčané a veterné miesta. Aj niektoré kaktusy prežijú vonku, ak im poskytneme správne vydrenážovanú pôdu. Na slnečné terasy, lodžie a na priedomie od mája do septembra vyletňujeme krásne kvitnúcu bougainvilleu, yuccu, dracenu, oleandre, netradičné druhy akácie alebo klasické druhy paliem. Atraktívne sú aj kivi, dovezené z Nového Zélandu, i keď krajina pôvodu je Čína. A pretože sú popínavé ľudia ich čoraz častejšie začleňujú do záhrad namiesto viniča."
Univerzálny recept neexistuje
Výsadba zelene závisí od druhu a štýlu stavby. Je dôležité, aby zapadla do prostredia. "Moderná high-tech výsadba by pred vidieckou chalupou vyzerala ako päsť na oko. K prízemným domčekom sa naozaj hodí klasická predzáhradka s osvedčenými druhmi rastlín. Patria medzi ne muškáty, letničky, trvalky. Ale k tradičným voňavým bylinkovým rastlinkám - rozmarínu, levanduli a materinej dúške, ktoré využívame aj v kuchyni - sa dnes radi vracajú záhradní architekti aj pri realizácii skaliek alebo terás v ultramoderných obydliach," pokračuje Jaroslav Bella. "Univerzálny recept na peknú záhradu neexistuje. Musíme vychádzať z podmienok, ktoré máme. Napríklad predzáhradka s plynulým prechodom zelene až k domu bez akéhokoľvek plota - to u nás nie je príliš realizovateľné. Ale veľký dom s rozsiahlou záhradou môže napríklad opticky oddeliť od suseda clona zelene. Môžeme použiť mohutnejšie stá-lozelené dreviny, ktoré premiešame s opadavými alebo kvitnúcimi drevinami - na pozadí tmavej zelene výborne vyniknú farebné kontrasty. Vyššia výsadba by mala byť situovaná v pozadí, dominantná rastlina v strede vytvára centrum záhrady."
Voda a trávnaté plochy
Jaroslav Bella si myslí, že by sme určite privítali otvorený pohľad na nové architektonické štruktúry vo zvlnenom teréne s tečúcou vodou, vkusnými altánkami, mostíkmi, fontánami alebo jazierkami či bazénmi. "Vodná plocha veľmi oživí dojem. A praktické sú priehľady aj prierezy záhrad, pretože opticky otvárajú priestor," hovorí Bella. "Pri sadení by sme mali myslieť na to, aby sme aj po 20 rokoch udržali voľný výhľad z okien. Môžeme použiť množstvo vyšľachtených kultivarov, ktoré sa držia pri zemi, alebo sa s rastlinami pohrať - strihať ich, tvarovať. Záhrade pristanú aj trávnaté plochy. Mali by však byť ukončené aspoň nízko rastúcou zeleňou."
Spolužitie zvieracích miláčikov so záhradnými rastlinami
Jaroslav Bella upozorňuje, že ak chceme mať peknú záhradu aj domáce zvieratá, musíme upraviť podmienky na ich spoločnú existenciu. Psy aj mačky totiž zvyknú hrabať a poškodzovať kvety, trávnik, dokonca aj ihličnany. "Moč domácich zvierat je veľmi agresívny. Rastliny jeho pôsobením postupne žltnú," hovorí Bella. "Riešením môžu byť napríklad keramické nádoby na kvety. "Pomôcť môžu i menšie kríky. Ponad ne sa zvieratá nedostanú do záhonov. Ďalšou ochranou sú vyvýšené záhony alebo terasy."
Okrasná fazuľa, paradajky, tekvice
Dnes už ľudia nemajú čas pestovať zeleninu, aj záhrady pri novostavbách vyzerajú už ináč ako záhrady starých rodičov. Ale zelenina môže spĺňať aj okrasnú funkciu. "Páčia sa mi malé paradajky alebo papriky nasadené v kvetináčoch, vytvárajú peknú clonu a navyše si na nich môžeme pochutnať. Namiesto okrasných popínavých rastlín môžeme zase využiť napríklad fazuľu, efektne vyzerajú aj malé tekvice, ťahané popri plote. Malé koreňové a vňaťové druhy rastlín sa dajú tiež účelovo použiť. Liečivé byliny, čaje a koreniny sa vysádzajú do záhonov medzi trvalky (levanduľa, materina dúška...). Pôsobia esteticky. A keď sú na výslní, počas horúcich letných dní vylučujú silice a príjemne voňajú."
Niektoré rastliny radšej nevysádzajte
"Ľalie a konvalinky by som neodporúčal sadiť v blízkosti okien, pretože majú ťažkú vôňu zapríčiňujúcu bolesti hlavy až nevoľnosť. Niektoré druhy muškátov sú zase nositeľmi halucinogénnych látok, ktoré sa v noci uvoľňujú do ovzdušia a ovplyvňujú náš spánok ťažkými predstavami a snami," hovorí Jaroslav Bella. "V našich podmienkach našťastie nerastú príliš zapáchajúce alebo jedovaté druhy. V menšom rozsahu ide iba o mliečnikové typy, ktoré obsahujú jedovaté tekutiny, zapríčiňujúce po dotyku pocity svrbenia. O oleandroch sa vraví, že ich listy obsahujú látky nepriaznivo vplývajúce na srdce. Niektoré brazílske druhy dužinatej veľkolistej alokázie spôsobujú pri kontakte s kožou veľmi nepríjemné popáleniny. Odporúčal by som, aby sa ľudia nedali zlákať na výsadbu boľševníka. Táto rastlina je jedovatá. Má veľké listy a pomerne zaujímavé súkvetie, ale spôsobuje pľuzgiere a takmer vôbec sa nedá zlikvidovať, pretože sa rýchlo rozmnožuje. Oblasťou jej pôvodu je Sibír. Na Šumave sa istého času rozšíril natoľ-ko, že ho museli likvidovať postrekmi z lietadiel."
Ako sa zbaviť krtka
"Keď už raz máte krtka v záhrade, je ťažké zbaviť sa ho. Najlepšia rada znie: predajte krtka aj so záhradou susedovi," hovorí Bella s úsmevom a dodáva. "Ale niečo vám snáď poradia v záhradníckych potrebách. Existujú rôzne elektrické plašiče, chemikálie, dymovnice."
Častým problémom záhradkárov je vraj i žltnutie a padanie ihličia zo stromov. "Zvyčajne sa ľudia nemusia znepokojovať," vysvetľuje Bella. "Ihličnanom opadáva z vnútornej strany ihličie každý tretí rok. Ale ak zároveň rastú nové svetlozelené konce vetvičiek, malo by byť všetko v poriadku. Veľakrát sa snažíme na diaľku vyliečiť aj hubové ochorenia, hnednutie, opadávanie listov - tieto problémy majú rastliny často vtedy, keď ich umiestnime v nádobách, ktoré nemajú spodné otvory a zadržiavajú veľa dažďovej vody. Stáva sa tiež, že rastliny hynú z prílišného prehriatia na výslní."