BRUSEL 2. januára (SITA) - Úspešné zavŕšenie rokovaní o vstupe so všetkými pripravenými kandidátskymi krajinami bude hlavnou úlohou Európskej únie (EÚ) v tomto roku. Španielsko, ktoré v januári preberá od Belgicka rotujúce predsedníctvo Európskej únie, s
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
i v procese rozšírenia nedáva za cieľ ukončiť rokovania, ale iba pripraviť pôdu pre ich úspešné zavŕšenie do konca roka 2002, teda už počas dánskeho predsedníctva. Len čo sa EÚ vyrovná s prechodom svojich dvanástich členov na euro, stane sa rozšírenie Únie smerom na východ hlavnou úlohou a výzvou tohto roka pre španielske predsedníctvo aj bruselskú administratívu.
Španielsky minister zahraničných vecí Josep Piqué zdieľa názor Európskej komisie (EK), že do konca
roka by rokovania o vstupe mohlo uzavrieť až desať krajín vrátane Slovenska. Šéf španielskej diplomacie je však realista a upozorňuje na politický kontext rokovaní. Ako povedal ešte pred prevzatím predsedníctva, rokovania v tých najcitlivejších kapitolách - poľnohospodárstvo, regionálna politika a rozpočtové ustanovenia - budú prebiehať počas prezidentských a parlamentných volieb vo Francúzsku, ktoré je najväčším príjemcom peňazí z fondov spoločnej poľnohospodárskej politiky. Podľa Piquého voľby môžu schopnosť Paríža prijímať zásadné rozhodnutia v tejto oblasti oslabiť. Rokovania o vstupe sa tak dostanú do nepredvídateľnej situácie, v ktorej budú kandidáti dlhší čas iba štatistami medzištátneho súboja vo vnútri EÚ medzi stúpencami veľkorysejšieho postupu a tými, ktorí k rozšíreniu zaujímajú skôr nevraživý postoj. Únia sa už pred tromi rokmi na summite v Berlíne dohodla, že noví členovia nedostanú priame platby pre poľnohospodárov. Dnes to však mnohí považujú za neprijateľnú diskrimináciu, zatiaľ čo ďalší sa tejto dohody držia zubami nechtami. Ako však hovorí generálny riaditeľ Európskej komisie pre rozšírenie Eneko Landaburu, tí, ktorí nepripúšťajú nijaké priame platby pre nových členov si vlastne ukončenie rokovaní do konca tohto roka ani neželajú a chcú ho, naopak, paralyzovať, a to by bolo politicky nezodpovedné.
S cieľom zmieriť oba tábory predloží EK čoskoro návrhy, ktoré umožnia budúcim novým členom dostať aspoň časť financií v rámci priamych platieb, hoci vo forme podpory vidieckeho rozvoja. Zároveň budú rešpektovať finančný rámec z berlínskej dohody. Práve počas španielskeho predsedníctva zasadne v marci 2002 konvent, ktorý sa bude vyše roka zamýšľať nad budúcnosťou európskej integrácie a pripraví pôdu pre medzivládnu konferenciu, ktorá by v roku 2004 mala odsúhlasiť dohodnuté reformy.
V oblasti terorizmu sa Madrid zameria najmä na upevnenie už prijatých opatrení. Podľa Madridu treba však posilniť právne nástroje, spoluprácu bezpečnostných síl členských štátov, vytvoriť zoznam osôb a organizácií podozrivých z podpory terorizmu a prehĺbiť spoluprácu aj s tretími krajinami, najmä s USA a Ruskom. V ekonomickej oblasti sa chce Španielsko v súlade so závermi z lisabonského summitu EÚ (marec 2000) zamerať najmä na ďalšie zvyšovanie konkurencieschopnosti EÚ, tvorbu nových pracovných miest a trvalo udržateľný rozvoj. "Stále nie sme ešte jednotným trhom," poznamenal Piqué a dodal, že treba vytvoriť európsky dopravný priestor, ako aj jednotný trh v energetike, v ktorom treba posilniť liberalizáciu trhov. Realizáciu už prijatých opatrení a načrtnutie ďalších bude mať na starosti marcový summit v Barcelone.