MVO: Uroboros proti páleniu kníh Harry Potter a diel W. Shakespeara
BRATISLAVA 2. januára (SITA) - Za mimoriadne nebezpečné pre modernú, civilizovanú spoločnosť, ako aj pre prehlbovanie náboženskej tolerancie označilo pálenie knihy Harry Potter britskej autorky J. K. Rowlingovej na "svätej hranici" pastorom Cirkvi Kristov
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ho spoločenstva Jackom Brockom 31. decembra 2001 v americkom štáte Nové Mexiko občianske združenie Spoločnosť Uroboros. Podľa členov spoločnosti označenie týchto kníh za"bohorúhačské" a "diablove diela" pripomínajú skôr tragické udalosti, ktoré vyvolala inkvizícia v stredoveku po celom svete. Vtedy okrem pálenia kníh prišlo o život na hraniciach mnoho nevinných ľudí.
Ako informovala agentúru SITA podpredsedníčka Spoločnosti Uroboros Mária Turanská, aj pálenie kníh je prejavom extrémizmu, netolerantnosti a fanatizmu. Preto spoločnosť vyzýva všetky registrované i neregistrované cirkvi a náboženské spoločnosti pôsobiace na Slovensku, aby sa k podobným činom nepridali, ale naopak, odsúdili ich ako negatívne prejavy násilnej náboženskej horlivosti. "Fantázia, rozprávky, poviedky či rôzne mýty sú neodmysliteľnou súčasťou našej histórie i kultúry. Ešte aj v súčasnosti pôsobia pozitívne na rozvoj jedinca i celej spoločnosti tak v západnej, ako aj vo východnej kultúre," uzatvára sa vo vyhlásení Spoločnosti Uroboros.
Okrem pálenia kníh Harry Potter v plameňoch skončili aj drámy a verše Williama Shakespeara a nahrávky rockovej skupiny AC/DC ako "diablove diela". Tie podľa predstaviteľov Cirkvi Kristovho spoločenstva v 36-tisícovom americkom meste Alamogordo zvádzajú mládež na zlé cesty. Pastor Brock sa domnieva, že dielo o čarodejníckom učňovi povzbudzuje mladých ľudí, aby sa viac zaujímali o čarodejníkoch, kúzelníkoch a černokňažníkov. Rowlingová obvinenia z vyvolávania "diabolských myšlienok" odmietla a kritiku podobného druhu označila za absurdné. Knihy Harry Potter ako veľkej zábavy sa zastal aj canterburský arcibiskup George Carey.