tak pod tlakom verejnej mienky, ktorá sa jednoznačne obrátila proti výstavbe.
Ešte v januári poslanci výstavbu spaľovne podporili. V utorok pôvodné uznesenie zrušili. Svoj pôvodný súhlas so spaľovňou zdôvodňovali tým, že Banskobystrický kraj im o spaľovni poskytol nekompletné a zavádzajúce informácie.
Ako na zastupiteľstve povedal poslanec Anton Gajdošík, kompletný projekt získali poslanci až začiatkom tohto týždňa. V prvej fáze schvaľovania vraj nevedeli, že v spaľovni sa majú likvidovať aj nebezpečné odpady.
Podľa Gajdošíka je žiarska kotlina ešte aj dnes ekologicky zaťažená starou výrobou hliníka v Závode SNP. Obec má navyše už roky problémy so zdravotne nevyhovujúcou arzénovou vodou. Výstavba spaľovne by podľa neho priniesla ďalšiu devastáciu životného prostredia.
Na zastupiteľstvo prišlo mnoho obyvateľov obce, ktorí žiadali od poslancov prehodnotenie rozhodnutia. Vystúpil aj aktivista Miroslav Vrban zo Žiaru nad Hronom. Hovorí, že spaľovňa by mala negatívny vplyv nielen na okolia Hliníka nad Hronom, ale celej žiarskej kotliny. Tá má špecifický uzatvorený charakter a nevyhovujúce rozptylové podmienky.
Na obranu spaľovne sa postavil starosta Ján Olajec. Navrhol navštíviť podobnú spaľovňu pri Viedni, ale ľudí v preplnenej sále nepresvedčil. Odmietli aj myšlienku obecného referenda na túto tému. "V porovnaní s ekologickými rizikami je prísľub na bezplatné spaľovanie komunálneho odpadu z obce a vytvorenie pár pracovných miest smiešne," dodal Vrban. Kvôli spaľovni by v tejto lokalite zrejme klesli ceny nehnuteľností.
Banskobytrický samosprávny kraj vzal rozhodnutie hliníckeho zastupiteľstva na vedomie. Ako nám povedala hovorkyňa kraja Eva Berčíková, práce na zámere projektu samosprávny kraj pozastavil. (eta)