Kirgizskí policajti včera rozohnali demonštráciu v Biškeku. FOTO - TASR/AP |
Podľa reportéra agentúry Reuters niektorých demonštrantov polícia surovo zbila. Agentúra RIA Novosti informovala o zadržaní 26 ľudí za organizovanie nepovoleného mítingu.
Prezident Askar Akajev ešte pred zvolaním demonštrácie vymenil ministra vnútra a generálneho prokurátora. Za jeho krokom je údajne situácia na juhu krajiny, kde má viaceré mestá pod kontrolou opozícia.
Novým ministrom vnútra sa stal doterajší šéf polície v Biškeku Kenešbek Dušebajev. Jeho výber naznačuje, akým smerom sa bude uberať taktika kirgizského prezidenta. Podľa pozorovateľov ide o zástancu tvrdej línie, ktorý by mal zabezpečiť, aby sa opozičné protesty nerozšírili aj na zatiaľ pokojný sever krajiny.
Svoju povesť potvrdil hneď na svojej prvej tlačovej besede. "Právo povoľuje zákonným silám použitie fyzickej sily, špeciálnych prostriedkov a zbraní pri zabezpečení ústavného poriadku," povedal Dušebajev. "Takéto metódy sa však nikdy nepoužijú proti mierumilovnému ľudu."
Stúpenci opozície vyšli do ulíc na juhu Kirgizska po zmanipulovaných parlamentných voľbách, ktoré kritizovala OBSE aj Spojené štáty. Situáciu sleduje pozorne Moskva aj Washington, ktoré majú v krajine vojenské základne. Kým USA majú kritický postoj k režimu prezidenta Akajeva, Kremeľ ho podporuje.
Dnes by mal do Oši, druhého najväčšieho mesta v krajine, ktoré kontrolujú opozičné sily, prísť vyjednávať premiér Nikolaj Tanajev.
Demonštranti na juhu Kirgizska pokračujú v blokádach vládnych budov. V Ďžalalabáde sa zišlo asi tisíc protestujúcich, ktorí požadovali odstúpenie prezidenta Akajeva.
"Každý, koho vidíte, je nezamestnaný. Skúste nájsť niekoho, kto má dosť múky na chlieb. Od roku 1991 sme otrokmi Akajeva," povedal Reuters nezamestnaný Anvar Razulov. Podobne ako ďalších etnických Uzbekov na juhu krajiny k nepokojom skôr ako politický program opozície motivuje neradostná sociálna situácia.
Veľvyslanec OBSE v Kirgizsku Marcus Miller vyslovil včera obavy z mocenského vákua v regióne. "Situácia je najnebezpečnejšia, keď tu niet polície," povedal Miller Reuters. Do krajiny preto OBSE vyšle vyjednávača, ktorý by mal rokovať s obidvoma stranami.