Johanides dokáže rozptýliť hmlu na čitateľovej trpezlivosti

Ako vždy aj tentoraz v najnovšej knihe Hmla na našej trpezlivosti (Koloman Kertész Bagala, L.C.A. Levice, 2005) je to ten istý Johanides: náročný, komplikovaný, umelecky neústupný. Nerešpektujúci dobovú metódu, nadbiehanie čitateľom, ústupky poklesnutému

vkusu dneška.

Niektoré motívy, napríklad samovražda alebo motív chorého manžela, nachádzame už v predošlých prózach (Podstata kameňolomu, Nie), no v celkom inej funkcii a v inom autorskom zámere. Román Hmla na našej trpezlivosti je hneď na prvý pohľad nápadný svojou formou, ktorá sa skladá z pásma rozprávača, pásma postáv a pásma denníkových záznamov.

Johanides premyslene dávkuje príbehy dvoch žien (tak znie podtitul knihy) rámcované scénou, o ktorej si spočiatku môžeme myslieť, že bude kľúčová: štyridsaťsedemročný maliar Ežo Chodec, momentálne majiteľ reklamnej firmy, si obväzuje reznú ranu na ruke, spôsobenú rozbitým sklom z obrazu a pritom mu ďalšia jazva po inej rane spred dvadsiatich siedmich rokov hneď navodí asociáciu, ako ho vtedy zatkli a uväznili. Tento skúsený potápač totiž previedol niekoľkých ľudí, aj rehoľníkov, popod hladinu Dunaja do Rakúska. Pri vyšetrovaní sa ho spytujú, ktorou rukou maľuje, a tak mu pravú ruku zlomia. Odsedí si jedenásť rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Lenže tento nádejný príbeh je v románe iba ilustratívnou epizódou, ťažisko spočíva úplne inde. Hoci postava Eža v deji ostáva, jeho myslenie sa preorientuje do nepochopiteľných pasáží, ktoré si prečítal v denníku svojej sestry Hye (v skutočnosti sa volá Hyacinta a hovoria jej aj Cinta) a z ktorých sa dozvie, že ďalšia postava, jej kamarátka, detská lekárka Tilda, zabila svojho manžela Ignáca.

Johanides túto tragédiu zamotal do rozličných kurióznych odbočiek, a tak sa znovu musíme predierať nie nezaujímavou húštinou historiek: napríklad, že všetci traja nápadníci Tildinej starej mamy spáchali samovraždu a ona si zo vzdoru dala urobiť dieťa od svojho prechodného frajera, alebo že Hya by sa chcela stať spisovateľkou.

Prvým pokusom je tento denník, kde sa vyznáva zo všelijakých intimít, aj zo svojej nechuti vydať sa za Cyrila, ktorý má rád deti, ale ona nechce "rodiť deti do tohto postsocialistického predpeklia". V denníku je aj podrobný opis, ako Hya našla svojho 90-ročného otca, večného vtipkára, obeseného v záhradnej besiedke, s takýmto žartovným odkazom vo vrecku kabáta: "Obesil som sa len preto, lebo ma nedoniesol bocian, ale musel som sa narodiť cez vagínu."

SkryťVypnúť reklamu

Postupne však vychádza najavo hlavná téma Johanidesovho románu: viera v Boha, religiozita vôbec. Tildin manžel Ignác sa ako lekár dostane do Konga a tam sa tento dovtedy zaťatý ateista nielenže nakazí vírusom malárie, ale pod vplyvom šamanovho syna, katolíckeho farára, sa z neho stane veriaci katolík! Tilde, rovnako zúrivej ateistke, sa po návrate domov zhnusí až tak, že mu nakoniec vpichne smrtiacu injekciu.

Johanides otázku Ignácovej konverzie neúmerne prehnal, resp. preexponoval reakciu Tildy, ktorá tvrdí, že "ten jeho Boh mi zakázal orgazmus"; niektoré z tých mála postáv v románe sa zavše správajú nanajvýš čudácky alebo pôsobia priveľmi vyšpekulovane.

K prednostiam autora však na druhej strane patrí, že sa nenechal pohltiť religionizujúcou mániou a drží túto tému pevne v rukách, traktujúc ju raz ako čosi snové, až poetické, inokedy vecné. Určitá hmla na mojej trpezlivosti pri čítaní vznikla, no ďalšie čítanie ju rozptýlilo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 038
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 380
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 168
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 532
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 529
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 247
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 147
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 890
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu