Pre zlý zdravotný stav sa pápež tento rok nezúčastňuje na väčšine veľkonočných obradov. Nezúčastnil sa ani na svätej omši na Kvetnú nedeľu. Tisíce pútnikov, ktorí prišli na Námestie svätého Petra vo Vatikáne, však aspoň pozdravil mávnutím ratolesti z okna svojho apartmánu. FOTO - TASR/EPA
Prvý raz počas svojho 26-ročného pontifikátu sa pápež Ján Pavol II. pre zlý zdravotný stav tento rok na väčšine náboženských veľkonočných obradov nezúčastňuje. Najväčšie kresťanské sviatky strávi v domácom ošetrení. V poslednom čase stratil na váhe a podľa talianskych médií jednoznačne viac trpí. Kým vedením veľkonočných ceremónií poveril Ján Pavol II. kardinálov zo svojho okolia, tradičné požehnanie Urbi et Orbi (Mestu a svetu) na Veľkonočnú nedeľu by mal zvládnuť zo svojej izby.
Vatikánski technici už do jeho apartmánu vo vatikánskom paláci nainštalovali televízny kábel, cez ktorý sa spojí s miliónmi veriacich. Moderná technológia mu spojenie s okolitým svetom umožnila už viackrát. Veriaci mu zase môžu poslať svoj odkaz veľmi jednoducho. Jeho e-mailová adresa je: john_paul_ii@vatican.va
Už na Kvetnú nedeľu, poslednú nedeľu pred Veľkým piatkom, sa 84-ročný pápež Ján Pavol II. prvýkrát v histórii nezúčastnil na svätej omši. Desaťtisíce pútnikov, ktorí prišli na vatikánske Námestie sv. Petra, však aspoň pozdravil mávnutím ratolesti z okna svojho apartmánu. Nepovedal pritom ani slovo. Bez pápeža sa prvý raz slúžila aj omša na Popolcovú stredu.
Pápežov zdravotný stav sa po posledných pobytoch na klinike Gemelli v Ríme, kde mu museli urobiť tracheotómiu (chirurgický otvor do priedušnice), nezlepšil. Práve naopak. Ťažkosti s dýchaním sa uňho objavili opäť aj začiatkom tohto týždňa. "Pápežov stav je dnes horší než v nemocnici Gemelli," napísal v utorok taliansky denník Il Messengero. "Modlime sa zaňho," odkázal cez noviny pápežov sekretár arcibiskup Stanislaw Dziwisz.
Lekári, ktorí pápeža presviedčali, aby v nemocnici ešte zostal, mali pravdu. Ján Pavol II. sa vo svojej pápežskej izbe na desiatom poschodí rímskej kliniky liečil tento rok dvakrát. Prvý raz ho v "treťom Vatikáne" ošetrili už v roku 1981, po tom, ako ho postrelil fanatik.
Je to vážne
Zdravotný stav Jána Pavla II. je predmetom špekulácií už viac ako desať rokov. Odvtedy, ako je oficiálne známe, že hlava katolíckej cirkvi trpí vážnou Parkinsonovou chorobou, ktorá ho postupne obmedzuje v pohybe aj reči.
Už dlhšie sa pohybuje len na vozíku a čoraz častejšie komunikuje len písomne, pomocou papierikov. Kvôli Parkinsonovej chorobe je stále náchylnejší na infekčné choroby.
"Posledné pápežovo ochorenie môže byť príznakom, že jeho choroba vstúpila do novej fázy," domnieva sa náboženský analytik BBC Peter Gould. "Infekcia a problémy s dýchaním sú pre osemdesiatročného muža s Parkinsonovou chorobou nebezpečnou kombináciou," citovala agentúra AP lekárov. "Parkinsonova choroba je postupujúcou chorobou. Ľudia väčšinou umierajú na ďalšie komplikácie, infekcie sú na prvom mieste," hovorí doktor Jaimie Henderson, špecialista na Parkinsonovu chorobu zo Stanfordovej univerzity.
Podľa Johna Allena, vatikánskeho korešpondenta National Catholic Reporter, máva pápež dobré a zlé dni. "Sú momenty, keď má jasnú myseľ, reaguje veľmi inteligentne, a sú chvíle, keď vyzerá, že je trochu mimo," citovala Allena BBC. Pomer horších momentov k lepším sa vraj začína prikláňať v prospech horších.
Dilema
V situácii, keď je pápež vážne chorý, by bolo najjednoduchším riešením jeho odstúpenie. V histórii katolíckej cirkvi však ide o veľmi zriedkavý jav. Naposledy z Petrovho stolca dobrovoľne odstúpil pápež Celestín V. v roku 1294. Druhý muž Vatikánu Angelo Sodano odkazuje s podobnými úvahami na pápeža. Ján Pavol II., ktorý vďaka svojim športovým záľubám v minulosti získal prezývku "boží atlét", však odstúpiť nemieni. Ťažkosti spojené s jeho zdravím sú vraj súčasťou jeho poslania.
Na situáciu, keď sa pápež nevzdá pontifikátu a zároveň sa dostane do štádia, keď už nebude schopný komunikovať, však nie je katolícka cirkev pripravená. Otázka, čo robiť, keď pápež už nebude schopný duševnej činnosti, alebo upadne do kómy, nie je vyriešená.
"Ak sa dostaneme do situácie, že pápež bude veľmi chorý, ale nebude schopný ani rezignovať, nebudeme vedieť, čo robiť," hovorí otec Thomas Reese, autor knihy Vo vnútri Vatikánu. Podľa neho to môže v katolíckej cirkvi vyvolať krízu. Jeden z odborníkov na pápežský stolec Marco Politi tvrdí, že pápež nechal už dávnejšie riešiť tento problém skupine poradcov. "Hovoria, že katolícki veriaci nie sú pripravení na prítomnosť dvoch pápežov - odstupujúceho a vykonávajúceho," cituje Politiho BBC.
Pápež však údajne ráta aj s takouto možnosťou. Povráva sa, že v minulosti napísal list, v ktorom sa vzdáva stolca, v prípade, že duševne už nebude schopný svoj post vykonávať.
Z Vatikánu to však nikdy nikto nepotvrdil.
Najvážnejšie zdravotné problémy Jána Pavla II.
1944 - v rodnom Poľsku ho zrazila električka a spôsobila fraktúru lebky
1981 - pri atentáte ho trikrát strelili do brucha
1992 - vyoperovali mu nezhubný nádor hrubého čreva a žlčové kamene - objavili sa prvé symptómy Parkinsonovej choroby
1993 - pri audiencii spadol zo schodov a vykĺbil si rameno
1994 - pošmykol sa v kúpeľni a zlomil si krčok stehennej kosti, voperovali mu umelý bedrový kĺb
1995 - pre chrípku vynechal tradičné vianočné požehnanie Urbi et Orbi
1996 - operácia slepého čreva - pre vysoké horúčky zrušil vystúpenia
1999 - po páde zrušil omšu na otvorenom priestranstve v Poľsku
2002 - pre bolesti kolena zrušil verejné vystúpenia
2003 - pre náhle črevné ťažkosti zrušil program (reuters, r)
Kvetná nedeľa na vatikánskom Námestí svätého Petra. FOTO - REUTERS
Autor: MIREK TÓDA