FOTO |
Štyri roky bojoval bývalý nemecký kancelár Helmut Kohl proti zverejneniu dokumentov, ktoré o ňom desaťročia viedla východonemecká tajná služba Stasi. V stredu prekvapujúco súhlasil, že časť sprístupní verejnosti. A vo štvrtok sa dvaja vedci a siedmi novinári, ktorí mohli do zložky nahliadnuť, dozvedeli prečo - nič prevratné tam nie je.
"Tí, ktorí sa zaujímajú len o Kohlovu osobu a jeho pôsobenie ako kancelára, budú sklamaní," povedala pre agentúru DPA šéfka úradu pre spracovanie dokumentov Stasi Marianne Birthlerová, ktorá súdny boj s Kohlom roky viedla.
Zo 7000 strán, ktoré Stasi o Kohlovi nazbierala, dal totiž exkancelár k dispozícii len niečo vyše tisíc. Nie sú tam protokoly o odpočúvaných telefonátoch, ktoré ako nelegálne zakázal zverejniť súd. Osobné údaje a údaje o tretích osobách sú začiernené.
Väčšinou ide o dostupné informácie, ako sú vyhlásenia vlády, Kohlove rozhovory, či dobové články z novín. Ako prísne tajné je tam napríklad vedené vyhlásenie západonemeckej vlády z roku 1987, ktoré bolo v Bonne verejnosti sprístupnené. Nemecký novinársky zväz označil zverejnenú časť zväzku za "bezcennú".
Nie je tam nič, čo by osvetlilo aféru Kohlovej strany s neznámymi sponzormi. Práve tá sa v roku 2000 stala dôvodom, prečo sa novinári začali dožadovať Kohlovej zložky. Teraz si mohli prezrieť len tú časť spisu, ktorú mal sám k dispozícii už od januára a presne vedel, čo novinárom poskytne.
Podľa Birthlerovej má zverejnená časť spisu hodnotu len pre historikov. Dokumentuje spôsob práce tajnej polície a jej obrovský záujem o politiku západného Nemecka. Je jednoznačné, že bývalého spolkového kancelára mala tajná služba pod kontrolou - minimálne na papieri.
Sledovala ho od roku 1970, keď bol ešte len nádejným regionálnym politikom kresťanských demokratov (CDU) v Porýní-Falcku. Puntičkársky mapovala všetky jeho cesty - súkromné i služobné. Napríklad v rámci akcie Otter, čo bola Kohlova pracovná cestu do východonemeckej Gery, Erfurtu a Drážďan v roku 1987, sledovalo kancelára 31 pracovníkov Stasi. Pred súkromnou cestou do Erfurtu v roku 1988 zase dostali tajní rozkaz okamžite nahlásiť "neželané prejavy sympatií", ako aj "odovzdanie listov, prosieb alebo spisov". Stasi sa o neho zaujímala ako o politika, ale aj ako o súkromnú osobu. Podľa nemeckých médií o ňom zostavila profil nevýrazného politika, ktorý často mení svoje názory. Na sledovanie vyčlenila značné prostriedky, materiály o ňom zbieralo viacero oddelení. Všetko pod hlavičkou prísne tajné.
Prečo Kohl tak dlho bojoval proti sprístupneniu svojej zložky, ostáva nejasné. Rovnako ako otázka, či sa niekedy na verejnosť dostane aj zvyšných 6-tisíc strán spisu. Birthlerová zverejnenie ďalších častí zväzku nevylúčila, ale ani nepotvrdila.
Stasi o Kohlovi- ako politikovi:"Kohl je hodnotený ako pokojný, vyrovnaný, vecný stranícky pracovník. Odpor znáša ťažko. Chýbajú mu rétorické schopnosti, takže vo verejných výmenách názorov a vystúpeniach pôsobí nevýrazne,"
- o jeho vládnom vyhlásení z roku 1987
"Vyhlásenie je vo všeobecnosti nevýrazné a vyhýba sa zásadným rozhodnutiam nejasnými formuláciami."
- Kohlova návšteva Moskvy v roku 1988
"Na druhej strane (Kohl) obhajoval v arogantnej miere známy nacionalistický postoj k údajne otvorenej nemeckej otázke." (zjednotenie krajiny - poz. red.) Gorbačov ocenil bratské vzťahy medzi ZSSR a NDR."
(Podľa dpa)
foto - reuters