V cenre Biškeku sa do zrážok dostali priaznivci prezidenta s opozičnými stúpencami. FOTO - TASR/AFP |
Kirgizskej opozícii sa za necelý týždeň od obsadenia miest na juhu krajiny podarilo získať moc nad celou krajinou. Autoritársky prezident Askar Akajev utiekol s rodinou z krajiny. Tvrdí, že neodstúpil a opozíciu obvinil z protiústavného prevratu. Prevzatie moci do rúk opozície si vyžiadalo štyri obete a stovky zranených ľudí.
Prelom nastal po štvrtkovej demonštrácii v hlavnom meste Biškek. Asi desaťtisíc protestujúcich požadovalo odstúpenie Akajeva. Potom ako demonštranti vyrazili smerom k sídlu prezidenta, polícia prestala chrániť vládne budovy. Demonštranti prenikli do prezidentského sídla, známeho ako Biely dom. Obsadenie sídla vlády sa zvrhlo na rabovačku, ktorá sa rozšírila do mesta. Ľudia vyrabovali množstvo obchodov, vrátane supermarketu, patriacemu Akajevovej rodine. Kriminálne gangy ovládali niektoré časti Biškeku aj včera a polícia už pod novým vedením sa snažila ovládnuť mesto.
"To nie opozícia získala moc, ale ľudia. Tak dlho sme bojovali proti korupcii a rodine Akajeva," citovala agentúra AFP jedného z demonštrantov, ktorí si sadol do kresla prezidenta Akajeva v jeho sídle.
Vo štvrtok rezignoval premiér Nikolaj Tanajev a Najvyšší súd zrušil výsledky zmanipulovaných parlamentných volieb, ktoré vyvolali masívne opozičné protesty na juhu krajiny a neskôr sa presunuli aj do metropoly na severe.
Parlament, ktorému za dva mesiace končí mandát, vymenoval bývalého premiéra Kurmanbeka Bakijeva za šéfa koordinačnej rady národnej jednoty a dočasného prezidenta. V júni by sa mali uskutočniť nové prezidentské voľby. Dočasný premiér a prezident v jednej osobe Bakijev včera predstavil členov dočasnej vlády. Pod kontrolu opozície sa dostala aj štátna televízia.
Z väzenia Moldavanovka demonštranti vo štvrtok prepustili bývalého viceprezidenta a opozičného lídra Felixa Kulova, ktorý povedal, že je zahanbený rabovaním v Biškeku a vyzval všetkých štátnych zamestnancov, aby sa vrátili do práce. "Je dôležité ukázať svetu, že sme civilizovaní ľudia a vieme udržať veci pod kontrolou," povedal Kulov, ktorý sa vzápätí stal ministrom vnútra.
Opozícia Akajeva vyzvala, aby sa vrátil do krajiny a dobrovoľne rezignoval. Zaručila mu bezpečnosť. Akajev včera vyhlásil, že sa nevzdá funkcie, jeho odchod z krajiny je len dočasný a opozičný prevrat označil za protiústavný.
V Kirgizsku majú svoje vojenské základne Rusko aj Spojené štáty. Na rozdiel od ukrajinských volieb však v Kirgizsku neprebieha taká rivalita medzi západom a Ruskom. Obidve strany majú záujem o pokojné vyriešenie situácie. Kirgizsko je jednou zkrajín, odkiaľ putujú drogy na západné trhy. Obavy vyvolávajú aj islamskí fundamentalisti na juhu krajiny.
Napriek spoločnému záujmu uplatňovali Rusko aj USA odlišnú politiku voči opozícii. Moskva podporovala do poslednej chvíle prezidenta Akajeva. Americký veľvyslanec v Biškeku Stephen Young už vo štvrtok podporil opozíciu.