Posledné vystúpenie Akajeva v parlamente. FOTO - ČTK/AP |
neďaleko Biškeku. Ešte predtým rokoval so zástupcami OBSE.
Jeden zo zamestnancov Bieleho domu pre New York Times povedal, že Akajev nariadil, aby proti davu nepoužili zbrane, hoci ich bolo v podzemí veľa. V budove bol do poslednej chvíle.
Naruskej základni Akajev sadol do vrtuľníka a odletel do severného Kazachstanu. Najprv sa špekulovalo, že nabral smer na Rusko. Agentúra Interfax oznámila, že tam len natankoval a potom odletel do Kazachstanu. Odtiaľ včera tajne odišiel, zatiaľ nevedno kam.
Medzi stredoázijskými prezidentmi bol najmilosrdnejším diktátorom. Rezignovať zatiaľ odmieta, svoj boj v hornatej a chudobnej päťmiliónovej krajine už však zrejme prehral. Zatiaľ tvrdí, že mimo krajiny je len dočasne.
Bývalý uznávaný lekár a vedec mal na začiatku kariéry dobrú povesť. Za prezidenta ho navrhol známy spisovateľ Čingiz Ajtmatov, ktorý ponuku odmietol. Keď Akajev zistil, ako chutí moc, pritvrdil. Opozícia stratila prístup ku kontrole moci, médiá prišli o slobodu.
Akajevovi sa vymkli veci z rúk po sfalšovaných parlamentných voľbách. Opozíciu nazlostilo, že nemohli kandidovať jej významní predstavitelia. Tak sa stalo, že vo volebnom obvode bývalej ministerky zahraničných vecí Rozy Otunbajevovej do parlamentu postúpila Akajevova dcéra. Zvíťazil aj jeho syn a ďalší členovia rodinného klanu. Hoci Akajev sľúbil, že v tohtoročných prezidentských voľbách nebude kandidovať, opozícia mu neverila. Ovládnutie parlamentu považovala za prípravu na upevnenie jeho moci.
(rek)