Slováci sú odkázaní na úvery bánk na Slovensku. V zahraničí, kde sú nižšie úroky, im nikto nepožičia. ILUSTRAČNÉ FOTO - SME
Rozdielne ceny nehnuteľností a rôzne zákony v krajinách Európskej únie sú podľa zahraničných bánk problémom na úverovanie cudzincov. BRATISLAVA - Čerpať hypotekárny úver vyjde na Slovensku drahšie ako napríklad v Rakúsku alebo v Nemecku. Ľudia v bohatších krajinách si požičiavajú viac peňazí a za menší úrok. Teoreticky by aj pre občana Slovenska malo byť možné čerpať hypotéku napríklad v Nemecku. Skutočná šanca je však minimálna. Banky v zahraničí záujemcu zo Slovenska pravdepodobne pošlú do svojej slovenskej pobočky.
Prieskum verejnej mienky ukázali, že len jedno percento Európanov si požičia na byt alebo dom v banke iného štátu. Európska únia sa to rozhodla zmeniť. Pred rokom založila pracovnú skupinu s úlohou vytvoriť návrh na zjednotenie európskeho trhu hypoték. Vlani v decembri predstavila komisia 48 opatrení sledujúcich tento cieľ.
V Erste vraj hypotéku poskytnú
Spomedzi zahraničných bánk oslovených SME iba rakúska Erste Bank potvrdila ochotu poskytnúť hypotekárny úver aj občanovi Slovenska. Aj tam ho však najprv odkážu na slovenskú dcéru - Slovenskú sporiteľňu. "Ak by chcel vyslovene úver od Erste bank Rakúsko, potom na jej udelenie či zamietnutie budú dôležité faktory: či pracuje v Rakúsku, ako vyzerá jeho finančná situácia, či má ďalšie záväzky, či je schopný úver splácať a podobne," povedala hovorkyňa Erste bank pre strednú Európu Hana Cygonková.
Úver od Erste môže získať aj žiadateľ, ktorý nepracuje v Rakúsku a založiť môže len slovenskú nehnuteľnosť. "Nevidíme ani problém vo vymáhaní dlhu, lebo môžeme siahnuť na nehnuteľnosť," hovorí Cygonková.
Hoci je podľa Cygonkovej poskytovanie úverov cudzincom bežné, stále ide o zanedbateľný podiel zo všetkých poskytnutých úverov. Tento rok napríklad v ich pobočke v Hainburgu (v blízkosti Bratislavy) zaznamenali dva prípady žiadostí o úver od slovenských občanov. Pobočky v rakúskej spolkovej krajine Burgenland, ktorá susedí s Maďarskom, tento rok poskytli 2,68 percenta zo všetkých úverov maďarským občanom.
Podmienka - trvalý pobyt
Ostatné oslovené banky dávajú slovenskému zákazníkovi minimálnu šancu. Rakúska Bank Austria Creditanstalt mu odporučí slovenskú HVB Bank. "Ak však ide o zahraničného pracovníka, potom sa o neho postaráme v našej banke. Zákazník musí byť v Rakúsku prihlásený, povedal hovorca Bank Austria Creditanstalt Peter N. Thier.
Podmienka trvalého pobytu je určujúca aj v iných bankách. "Občanovi Slovenskej republiky môžeme poskytnúť hypotéku, pokiaľ má trvalý pobyt na území Českej republiky," potvrdil špecialista pre styk s verejnosťou Hypoteční banky v Českej republike.
Hovorca talianskej UniCredit Banca Manrico Lucchi, matky slovenskej Uni Banky, povedal, že ich banka poskytne úvery iba cudzincom, ktorí bývajú alebo pracujú v Taliansku.
Zahraničné banky majú dosť dôvodov na odmietnutie slovenského klienta. Časť z nich je v zákonoch. Hovorca nemeckej HypoVereinsbank Hartmut Pfeifer považuje síce poskytnutie úveru cudzincom za možné, ale ťažko uskutočniteľné. "Poskytnutie úveru občanom iných štátov podlieha zákonným podmienkam v každej krajine a tie často nie sú v súlade s našimi podmienkami na poskytnutie úveru."
Predseda komisie pre hypotekárne obchody Českej bankovej asociácie Pavel Kühn pre Hospodářske noviny povedal, že pre banky je najväčším problémom, že cudzinec založí nehnuteľnosť, ktorá je v zahraničí. Banka však musí počítať aj s možnosťou nesplácania úveru, keď nastupuje uplatnenia záložného práva. V rôznych štátoch sú však rôzne druhy hypoték a záložných práv i rozdielne pravidlá na vymáhanie dlhu a exekúcie.
Ďalším problémom sú rozdielne ceny nehnuteľností. Ak by chcela banka poskytovať úvery cezhraničným klientom, musela by mať zmapované zahraničné trhy nehnuteľností. Rozdiely v cenách pozemkov a domov nebývajú len medzi štátmi, ale aj medzi regiónmi. Ak by napríklad nemecká banka ohodnotila slovenský byt podľa cien v Nemecku, bol by pravdepodobne niekoľkonásobne drahší, ako je jeho trhová cena na Slovensku.
Lákavé rozdiely
Úroky z hypoték sú v západnej Európe oveľa nižšie ako na Slovensku. Najnižšie úroky zo slovenských hypotekárnych bánk ponúka Dexia banka. Väčšina klientov však aj v nej platí vyšší než minimálny 3,89-percentný úrok.
Priemerný úrok z poskytnutých úverov vo februári bol 6,15 percenta ročne. V Česku sa úroky začínajú už pod tromi percentami. V Rakúsku bol podľa Národnej banky v decembri priemerný úrok, za ktorý sa poskytovali hypotéky, 3,83 percenta. Priemer starých členských krajín únie je asi 4,2 percenta.
Rozdiel medzi Slovenskom a bohatšími štátmi je aj vo výške hypotéky. Kým na Slovensku si ľudia požičiavajú väčšinou okolo 800-tisíc, v západnej Európe banky zriedka požičajú menej ako 50-tisíc euro (1,95-milióna Sk).
Návrhy pracovnej skupiny Európskej komisie na zjednotenie európskeho trhu hypoték by mali podľa predstáv únie zabezpečiť lacnejšie a kvalitnejšie úvery. Podľa euroúradníkov sa úroky po zjednotení trhu znížia v dôsledku väčšej konkurencie. Každý Európan by mal mať v budúcnosti možnosť čerpať pôžičku tam, kde mu požičajú najlacnejšie. (pcs)
Klienti riadne nesplácajú 30 miliárd
BRATISLAVA - Ku koncu minulého roku poskytli komerčné banky na Slovensku klasifikované úvery za viac ako 30 miliárd korún, čo je asi 7 percent všetkých poskytnutých úverov. K týmto úverom, pri ktorých dlžník so splácaním mešká, alebo ich vôbec nespláca, vytvorili banky opravné položky v objeme 25 miliárd korún.
Podľa štatistiky Národnej banky Slovenska (NBS) evidovali komerčné banky vo svojich portfóliách ku koncu minulého roku podľa predbežných výsledkov úvery v objeme viac ako 440 miliárd korún. Bilančná suma bankového sektora vzrástla medziročne o 177 miliárd na viac ako 1,16 bilióna korún.
V slovenskom bankovom sektore pôsobilo na konci minulého roku18 bánk a 3 pobočky zahraničných bánk. Zisk komerčných bánk dosiahol vlani takmer 13 miliárd korún. V porovnaní s predchádzajúcom rokom to predstavuje nárast o 1,712 miliardy. Základné imanie bánk ku koncu minulého roku bolo na úrovni vyše 41,433 miliardy korún.
V súvislosti so vstupom Slovenska do Európskej únie v máji 2004 evidoval bankový dohľad Národnej banky Slovenska 49 notifikácií zahraničných "dohliadacích" orgánov o zámere zahraničných bánk voľne poskytovať cezhraničné bankové služby. (tasr)