Napriek všetkým dobrým správam o vývoji ekonomiky sa Slovensko ani v minulom roku nedokázalo zbaviť jedného z najvážnejších problémov – vysokej miery nezamestnanosti. Jej zotrvávanie na vysokých dvojciferných úrovniach ekonómov neprekvapuje. „Zázraky sa v tejto oblasti v roku 2001 nedali očakávať. V minulosti boli investičné aktivity v súkromnej sfére nízke, a preto sa s významnou tvorbou nových pracovných miest nerátalo. Navyše súčasný stav malého a stredného podnikania taktiež neprináša pozitívne signály,“ tvrdí ekonóm Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovít Ódor.
Hľadať dobré správy pri analýze trhu práce je podľa neho ťažké: „Jedinou dobrou správou je, že sa podarilo odstrániť veľkú časť prezamestnanosti.“
Odstrániť problém nezamestnanosti zatiaľ nepomáha ani rastúce tempo rastu výkonnosti ekonomiky. To by mohlo mať podľa analýz Národného úradu práce pozitívny vplyv na mieru nezamestnanosti až v prípade, keď by hrubý domáci produkt vykazoval približne štvorpercentné prírastky.
Po nástupe vlády Mikuláša Dzurindu v roku 1998 ju politici aj odborníci vysvetľovali predovšetkým tunelovaním podnikov a umelým udržiavaním ich prezamestnanosti, domáci aj zahraniční ekonómovia vidia za súčasným stavom kombináciu viacerých faktorov – nedostatok regionálnej mobility, vysoké daňové a odvodové zaťaženie.
Pretrvávanie všetkých uvedených bariér bude mať v tomto roku ľahko predpovedateľný výsledok – žiadnu zmenu. „Existujú však určité signály, že môže dôjsť k miernemu nárastu zamestnanosti, pretože rast produktivity práce nemôže ísť dlhodobo na úkor zamestnanosti. Vzhľadom na súčasný demografický vývoj však nepredpokladáme, že rast zamestnanosti prinesie rovnaký pokles nezamestnanosti,“ nazdáva sa Ódor.
Začiatok tohto roku bude zrejme chudobný na dobré správy z trhu práce. Národný úrad práce odhaduje, že najdramatickejší prírastok do evidencie nezamestnaných prinesie práve tento a nasledujúci mesiac, keď sa v radoch ľudí bez práce objavia aj tí, ktorých donedávna zamestnávali verejnoprospešné práce. Ich počet by sa mal pohybovať okolo 20-tisíc.
Autor: mn