
FOTO – TASR
Optimistizmus, ktorý naznačovali výsledky stavebníkov z posledných mesiacov roku 2000 a z úvodu minulého roka, rýchlo ochladol. Už v apríli zaznamenalo odvetvie prepad z dvojciferného rastu na úroveň 6,2 percenta. Od augusta už potom objem stavebných prác nedosiahol ani úroveň z predošlého roka.
Stavebníci vidia za prepadom nedostatočný rozbeh diaľničnej výstavby. Zatiaľ príliš nepomáha ani budovanie priemyselných parkov, na ktoré bola určená dotácia 500 miliónov korún. Prostriedky sa uvoľňovali najmä na výkup pozemkov a napojenie na inžinierske siete. Menej je už však konkrétnych spoločností, ktoré by investovali do samotnej výstavby priemyselných parkov.
Tento stav zároveň potvrdzuje závislosť stavebníctva od štátnych zákaziek. Firmy trpia aj slabou kúpyschopnosťou obyvateľstva vzhľadom na cenovú úroveň novostavieb.
Celková stavebná produkcia za prvých desať mesiacov 2001 vzrástla len o 2,4 percenta.
Relatívne slabé kapitálové vybavenie firmám zároveň neumožňuje výraznejšie prenikať na zahraničné trhy. Objem prác v zahraničí za desať mesiacov minulého roka medziročne klesol o 7,9 percenta.
Nedostatočný v porovnaní s okolitými krajinami je aj prílev zahraničných investícií do stavebnej výroby. Nedostatočný prílev investícií na zelenej lúke zároveň neponúka impulzy vo forme vyššieho dopytu po stavebných prácach domácich firiem. Nákup aktív v rámci privatizácie, ktoré prevládajú v príleve zahraničného kapitálu, neprináša dostatočné rozvojové impulzy.
TOMÁŠ KURTANSKÝ