Úvod roka patril zvýšeniu regulovaných cien. Už od januára sa cena za dodávky tepla zvýšila 350 na 420 korún za gigajoule. Elektrina pre domácnosti zdražela vo februári o 15 percent, pre podniky o 12 percent. Plyn zdražel v priemere o 20 percent.
Neustále spory medzi dodávateľmi na jednej a najmä podnikmi na druhej strane má ukončiť Úrad na reguláciu sieťových odvetví. Jeho vznik schválila vláda v marci. Úrad bude posudzovať opodstatnenosť nákladov, ktoré si prirodzené monopoly premietajú do cien. Od januára 2002 bude vydávať licencie, rozhodovať o prístupe nových subjektov na trh a dohliadať na ich činnosť. Cenová regulácia prejde do kompetencií úradu až v januári 2003.
Dôležitou udalosťou v rámci predvstupových rokovaní s EÚ bolo uzavretie kapitoly Energetika koncom októbra. Vláda sa v Bruseli zaviazala postupne otvárať trh s elektrickou energiou. Slovensko zároveň získalo päťročné prechodné obdobie na doplnenie núdzových zásob ropy.
V októbri sa tiež uzavrela dlhotrvajúca diskusia o ďalšom zdražovaní cien plynu, keď vláda rozhodla, že od januára 2002 zdražie iba pre podniky, a to o 19,3 percenta.
Rozruch najmä na politickej scéne prinieslo schvaľovanie dohody s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj o vytvorení medzinárodného fondu na financovanie odstavenia jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Po politických prekáračkách motivovaných najmä krátením funkčného obdobia súčasnej vlády sa nakoniec dohoda na návrh KDH v jednom z článkov preformulovala a v polovici novembra podpísala.
Záver roka bol v znamení privatizácie Transpetrolu. Viedla sa diskusia o výhodnosti ponúk ruského Jukosu a domáceho Slovnaftu. Vláda nakoniec akcie koncom decembra priklepla ruskej spoločnosti.
Odštartovala aj privatizácia troch rozvodných energetických podnikov, pričom o každý z nich prejavilo záujem vyše desať investorov.
Potom, čo FNM získal prostriedky na výplatu dlhopisov z iných zdrojov, zmenila vláda svoj zámer predať SPP do konca roka 2001. V súčasnosti je už pretransformovaný na akciovku a záujemcovia v ňom vykonávajú hĺbkovú kontrolu.
TOMÁŠ KURTANSKÝ