Pre Wall Street už nie je recesia hrozbou, investori očakávajú ďalší rast cien akcií

Burziáni by najradšej zabudli na dianie na burzovom parkete za uplynulých dvanásť mesiacov. Nejestvuje vari finančný analytik, ktorý by v januári 2001 bol v stave čo len náznakovo vytušiť hĺbku priepasti, kam sa následne skĺzli akciové kurzy. Väčšina ...


Na mekku finančného sveta sa investori v tomto roku dívajú s neskrývaným optimizmom. FOTO – REUTERS



Burziáni by najradšej zabudli na dianie na burzovom parkete za uplynulých dvanásť mesiacov. Nejestvuje vari finančný analytik, ktorý by v januári 2001 bol v stave čo len náznakovo vytušiť hĺbku priepasti, kam sa následne skĺzli akciové kurzy. Väčšina predpovedí vychádzala z nových burzových rekordov. Po spľasnutí „novoekonomickej bubliny“ v marci 2000 si totiž ani tí najväčší pesimisti nedokázali predstaviť, že hodnota účastín by sa nedokázala pozviechať z vtedajších negatívnych nížin. V druhom vlaňajšom štvrťroku sa začas zdalo, že optimisti budú mať vskutku navrch – dominantný ukazovateľ novej ekonomiky Nasdaq Composite (index všetkých info-technologických akcií, kótovaných na burze Nasdaq) vystrelil v priebehu niekoľkých jarných týždňov, v apríli a prvej polovici mája, o 40%. Následne však aj novoekonomické hviezdy burzového neba stratili dych; v lete už spomínaná krátkodobá rely patrila minulosti. Do burziánskeho priezoru sa totiž dostali extrémne negatívne správy z podnikového frontu: jeden renomovaný koncern za druhým oznamoval, že nedodrží predpovede o raste obratu a dynamike podnikového zisku – a práve firemné výnosy sú kľúčovým mikroekonomickým orientačným bodom, podmieňujúcim sklon burziánov kupovať či predávať účastiny príslušných spoločností. Jednou vetou – o slovo sa v Spojených štátoch čoraz nástojčivejšie hlásila hospodárska recesia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Greenspan – bojovník proti recesii

Proti nej celý rok urputne bojovala americká ústredná banka. Na čele s predsedom Alanom Greenspanom odpálila dejinne jedinečný ohňostroj znižovania úrokov – hlavnú sadzbu (pre krátkodobé medzibankové obchody) znížila jedenásťkrát, z januárovej úrovne 6,5 % napokon na decembrovú hodnotu 1,75 %. Týmto sa jej podarilo aspoň zmierniť voľný pád akciových kurzov, pretože úroková miera je najdôležitejším makroekonomickým ukazovateľom, ktorý berú burziáni na zreteľ pri úvahách o kúpe alebo predaji vyhliadnutých účastín alebo investičných fondov.

Gigantickým škrtom cez vlaňajší burziánsky rozpočet bol 11. september. Teroristický útok na Svetové obchodné centrum a Pentagon otriasol nielen americkou ekonomikou (a zasadil jej finálny recesný úder), ale aj newyorskou burzou. Obchodovanie na Wall Street bolo na niekoľko dní prerušené. 21. septembra sme zaznamenali panické obchodovanie a najnižšie vlaňajšie kurzy: Každý súkromný investor sa usiloval predať, čo sa len dalo – doslova a do písmena za každú cenu. Týmto sa definitívne skončilo desaťročné obdobie rastúcich kurzov. Zvyšok roka sa niesol v znamení konsolidačného úsilia aktérov na parkete. Hlavný ukazovateľ starej ekonomiky Dow Jones Industrial Average (index 30 najväčších amerických priemyselných a technologických gigantov) sa od 21. septembra do konca roka zvýšil o vyše 20 %, Nasdaq Composite dokonca o 40 %. Tu však netreba zabudnúť, že ide percentuálny vzrast z rekordne nízkej úrovne. Pohľad na celý vlaňajší rok je totiž diametrálne odlišný: Dow Jones klesol za uplynulých 12 mesiacov o 6%, Nasdaq Composite o necelých 20%.

SkryťVypnúť reklamu

Štatistiky povzbudzujú optimistov

A výhľad do roku 2002? Prívrženci burzových štatistík sa nádejajú, že po dvoch negatívnych rokoch nasledoval za posledné polstoročie vždy pozitívny. A hlavne – dúfajú, že v polovici roka sa skončí súčasná recesia, že prestane klesať hrubý domáci produkt a že americký konjunkturálny motor konečne znovu naberie na obrátkach. Týmto by sa vyjasnila obloha nad podnikovými ziskami; o aktívnej podpore centrálnej banky boju proti recesii nepochybuje veru nikto. Rok 2002 v sebe teda skrýva podľa náhľadu mnohých burzových augurov viac kurzového rastového potenciálu ako krachového rizika – pokiaľ sa na obzore prekvapujúco nevynorí absolútne nepredvídateľná katastrofická správa… Pravda, „tučné roky“ kurzových explózií o stovky, ba tisíce percent sú nenávratne za nami. Rok 2002 bude podľa všetkého návratom ku „klasickej burzovej práci“: k prísnej analýze ekonomických údajov vybraných spoločností a makroekonomických dát, k uvážlivej kúpe a k vyhliadkam na pomerne skromný, ale z historického hľadiska normálny ročný zisk.

SkryťVypnúť reklamu

JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 616
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 7 022
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 022
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 404
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 887
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 073
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 836
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 337
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu