Paríž 3. januára (TASR) - Keď sa euro začne používať vo väčšej miere, USA sa už nebudú môcť úplne nezávisle správať. Euro dosiahne paritu s americkým dolárom a postupne podnieti predstaviteľov USA, aby s Európou obnovili dialóg o ekonomických a menových otázkach, prerušený od roku 1971. V rozhovore pre denník Libération to povedal bývalý komisár Európskej únie (EÚ) pre ekonomické a menové záležitosti Yves-Thibault de Silguy.
Člen Európskej komisie (EK) v rokoch 1995-99 patril už v polovici 90. rokov k najväčším zástancom spoločnej európskej meny. Dňa 1. januára tohto roku sa euro dostalo priamo do peňaženiek obyvateľov 12 krajín EÚ. Yves-Thibault de Silguy povedal, že v čase, keď bol členom EK, sa mu mnohí vysmievali, keď bol za euro. Dnes vidí, že keď v máji 1995 EK predstavila zelenú knihu s názvom Mena pre Európu, všetko sa malo stať presne tak, ako v tom čase predpokladali. Prechod na euro sa nemohol nevydariť, lebo všetko sa profesionálne pripravilo na úrovni vlád, miestnych správ, v bankách aj v oblasti obchodu.
Už v rokoch 1996-97 si Yves-Thibault de Silguy všimol, že euro vyvoláva veľký záujem vo verejnosti. Podnietil ho novátorský a moderný aspekt spoločnej meny. Euro predstavuje oveľa mobilizujúcejší prvok, než si politici uvedomujú, zdôraznil.
O niekoľko mesiacov bude používanie eura takou bežnou a samozrejmou vecou, že mnohí ľudia sa budú pýtať, prečo sa tak dlho na euro čakalo, uviedol bývalý člen EK. Yves-Thibault de Silguy ďalej vyjadril názor, že v Európe sa začne vyvíjať vzťah k niečomu spoločnému. Veľmi rýchlo dôjde aj k používaniu eura mimo terajšej eurozóny, dodal. Najskôr sa tak stane v troch krajinách, ktoré euro ešte neprijali - Veľkej Británii, Švédsku a Dánsku. Ich obyvatelia sa budú cítiť v inej situácii ako obyvatelia ostatných krajín EÚ.
Krajiny strednej Európy, kde sa prevažne využíva nemecká marka, tiež čoskoro prejdú na euro, uviedol bývalý člen EK.
Vo všetkých krajinách, do ktorých prichádzajú turisti najmä s dolármi, budú prijímať aj eurá. Používanie európskej meny mimo hraníc EÚ prispeje k väčšiemu zviditeľneniu budovania spoločnej Európy aj k jej väčšiemu vplyvu vo svete.
V súčasnosti sú podnety na väčšiu ekonomickú integráciu silnejšie, najmä v rozpočtovej oblasti, uviedol Yves-Thibault de Silguy. Spoločný európsky trh v súčasnosti predstavuje vyše 300 miliónov obyvateľov so spoločnou menou. Európa je teraz menej závislá od dolára ako v minulosti. Ekonomický rast v EÚ bude teraz viac závisieť od vnútorných európskych prvkov, akými sú napríklad úroveň spotreby a investovania. Lenže na ich podporu musia mať aktéri v ekonomickej oblasti viac dôvery a musia si byť istí, že jednotlivé krajiny únie budú robiť zdravú rozpočtovú politiku, zakončil pre Libération Yves-Thibault de Silguy.
* 12 roi nel
* * *