Na počesť dvestoročnice narodenia jedného z najslávnejších rozprávkarov na svete sa v mnohých krajinách organizujú divadelné predstavenia a výstavy s motívmi jeho diel.
Výstava Hans Christian Andersen - koláže, vystrihovačky, kresby, inštalovaná v priestoroch veľvyslanectiev severských krajín v Berlíne, ukazuje básnika dánskeho národa nemeckej verejnosti po prvý raz ako výtvarného umelca.
Princezná Benedikte ocenila osobitný prínos Nemecka k Andersenovmu roku a vo svojom príhovore pripomenula, že práve z Nemecka dostával Andersen veľkú inšpiráciu. K prejavu sestry dánskej kráľovnej Margaréty II. Wowereit dodal, že práve v Berlíne začal Andersen sláviť prvé literárne úspechy a stretával sa tu s význačnými osobnosťami vtedajšieho kultúrneho života, napríklad s Adelbertom Chamissom, Bettinou von Arnim alebo bratmi Grimmovcami. Samotné Dánsko prijalo a ocenilo Andersenovo dielo až neskôr.
Výročie narodenia slávneho rozprávkara si pripomínajú v 37 krajinách sveta od Islandu po Vietnam. V Nemecku sa do osláv zapojil aj nositeľ Nobelovej ceny za literatúru Günter Grass so súborom vlastných litografií k Andersenovým rozprávkam. Za svoje grafické listy dostal Grass dnes v dánskom Odense, rodnom meste rozprávkara čestnú cenu Hansa Chritiana Andersena.
Do sŕdc detských, ale aj dospelých čitateľov sa Andersen zapísal rozprávkami ako Cisárove nové šaty, Princezná na hrášku, O cínovom vojačikovi, ale aj neveselými príbehmi o malej morskej víle či dievčatku so zápalkami. Jeho diela boli preložené do 163 jazykov.