
Roland Tóth (vľavo). FOTO SME – LUBOŠ PILC
BRATISLAVA – Pred Veľkou nocou vypukol na Slovensku škandál. Európska komisia ohlásila, že pre podozrenie z možnej korupcie dočasne pozastavuje Slovensku všetky výberové konania na projekty s podporou európskych fondov. Podozrenie sa spájalo s menom Rolanda Tótha, bývalého riaditeľa odboru zahraničnej pomoci Úradu vlády.
Tótha odvolal z funkcie vicepremiér Pavol Hamžík už v marci na základe dokumentov, ktoré údajne poskytla Tóthova manželka. Podľa nich Tóth zneužíval svoje postavenie, aby pomáhal vyhrať v tendroch na projekty „správnym firmám“.
Pozastavenie pomoci síce Európska komisia po niekoľkých dňoch odvolala, ale medzinárodná blamáž Slovenska už bola na svete. Premiér Dzurinda označil za politicky zodpovedného vicepremiéra Pavla Hamžíka a v máji ho odvolal z funkcie.
Nakladanie s prostriedkami z eurofondov prešetroval Európsky úrad na boj proti korupcii (OLAF) i Najvyšší kontrolný úrad. Vyšetrovanie začala aj slovenská polícia. Napokon NKÚ ani OLAF síce nezistili nijaké priame zneužitie európskych peňazí, ale poukázali na netransparentné prostredie, ktoré vytáralo priestor na korupciu. Boli zistené závažné nedostatky pri predkladaní, posudzovaní a schvaľovaní projektov.
Európsky parlament pre kauzu eurofondy zadržal Slovensku 15 miliónov eur z predvstupovej pomoci, kým vláda nepodnikne dostatočné kroky na odstránenie nedostatkov v nakladaní s peniazmi európskych daňových poplatníkov. Vláda v novembri Európskemu parlamentmi predložila podrobné správy o kontrolách a zaviazala sa vytvoriť aj antikorupčnú jednotku. Na základe týchto krokov Európsky parlament v decembri zadržané peniaze uvoľnil. (mar)