11. – Stranu maďarskej koalície prijali za člena Európskej demokratickej únie (EDU) na 20. konferencii EDU v Berlíne.
17. – Vláda SR schválila Európsku chartu regionálnych a menšinových jazykov.
24. – Najvyššie štátne vyznamenanie udeľované cudzincovi Rad bieleho dvojkríža I. triedy odovzdal prezident Schuster vysokému komisárovi OBSE pre národnostné menšiny Maxovi van der Stoelovi za riešenie problematiky postavenia národnostných menšín na Slovensku.
29. – Slovensko sa pripojilo k Medzinárodnému dohovoru o potláčaní financovania terorizmu.
31. – Európska komisia navrhla zaradiť po rozšírení EÚ Slovensko spolu s ďalšími siedmimi terajšími kandidátskymi krajinami do tretej skupiny najchudobnejších krajín z hľadiska čerpania fondov zameraných na znižovanie zaostávania členských štátov a ich regiónov.
FEBRUÁR
5. – Prezident Schuster sa presťahoval do novej rezidencie na Slavíne.
6. – V bratislavskej Fakultnej nemocnici na Kramároch uskutočnil zmiešaný slovensko-rakúsky tím prvú úspešnú slovenskú transplantáciu pečene.
7. – Najvyšší súd SR odsúdil Mikuláša Černáka na osem a pol roka nepodmienečne v 2. nápravnovýchovnej skupine za vydieranie.
16. – Na kongrese Demokratickej strany sa v Banskej Bystrici stal novým predsedom Ľudovít Kaník. Voľba Kaníka a podpredsedov prebehla po rezignácii pôvodne zvoleného predsedu Františka Šebeja, ktorý sa funkcie vzdal, keď delegáti za prvého podpredsedu zvolili Ľudovíta Kaníka.
23. – NR SR schválila rozsiahlu revíziu Ústavy SR. Z prítomných 148 zákonodarcov za návrh hlasovalo 90 poslancov, proti bolo 57 a zdržal sa jeden poslanec.
MAREC
2. – Niekoľko stoviek odborárov z OZ KOVO zablokovalo na štyri hodiny päť hraničných priechodov – Vyšný Komárnik, Trstená, Drietoma, Šahy a Komárno.
2. – Vyšetrovateľ Okresného úradu vyšetrovania v Žiari nad Hronom zastavil trestné stíhanie Alexandra Rezeša, ktorý bol obvinený z trestného činu zneužívania vlastníctva.
27. – Národná rada SR schválila Bezpečnostnú stratégiu SR.
30. – Národná rada SR nevyslovila nedôveru vicepremiérovi Pálovi Csákymu.
APRÍL
1. – Vláda prijala model budúceho územnosprávneho členenia Slovenska na 12 krajov a 12 vyšších územných celkov a návrh zákona o voľbách do VÚC.
9. – Vicepremiér Hamžík odvolal riaditeľa zahraničnej pomoci Úradu vlády SR Rolanda Tótha pre podozrenie z korupcie.
16. – V Bratislave dvaja neznámi maskovaní muži vo Veľkonočnú nedeľu ukradli z Poľnobanky okolo 17 miliónov korún.
17. – Predsedníčka SNS Anna Malíková a ruský podnikateľ Alexander Belousov mali v ruskom meste Ivanovo občiansky sobáš.
19. – Vicepremiér Ivan Mikloš vstúpil do SDKÚ.
MÁJ
4. – Prezident Schuster na návrh premiéra Dzurindu odvolal z funkcie vicepremiéra Hamžíka. Na Slovensko pricestovali prví zástupcovia Európskeho úradu na boj proti podvodom (OLAF) v súvislosti s údajným neoprávneným nakladaním s finančnými prostriedkami z fondov EÚ na Úrade vlády SR.
9. – Vláda odvolala Vincenta Danihela z funkcie splnomocnenca pre problémy Rómov.
14. – Prezident Schuster prijal demisiu ministra vnútra Pittnera, ktorý za dôvod svojho odchodu označil výhrady niektorých koaličných partnerov, predovšetkým predstaviteľov ľavicovej časti koalície.
25. – Pred Národnou radou SR vystúpil prezident Schuster so svojou správou o stave spoločnosti, v ktorej kritizoval vládny kabinet a premiéra Dzurindu ako osobu, ale ocenil úsilie koalície, opozície, ako aj profesijných, spoločenských a mimovládnych organizácií v integrácii SR do EÚ a NATO.
31. – Minister Šimko vymenoval do funkcie nového policajného šéfa bývalého policajného plukovníka Pavla Zajaca. Šimko zároveň odvolal z funkcií bývalého prezidenta Ivana Piptu a šéfa sekcie vyšetrovania Jaroslava Ivora.
JÚN
7. – Premiér Dzurinda sa počas pracovnej návštevy USA stretol s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom.
15. – Hromadná havária, ktorá sa stala pri Modre medzi dvoma vozidlami Kancelárie prezidenta SR a osobným automobilom značky Škoda Felicia, si vyžiadala osem zranených.
19. – Prezident Schuster podal trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu hanobenia republiky a jej predstaviteľa na redaktora Nového Času Aleša Krátkého, ktorý v komentári Chaos v hlave štátu 26. mája komentoval vystúpenie prezidenta v NR SR so správou o stave spoločnosti.
JÚL
2. Vydavateľstvá Grand Press a Petit Press sa zlúčili a vytvorili novú vydavateľskú skupinu so spoločným názvom Petit Press, ktorá vydáva aj denník SME.
4. – Národná rada SR schválila zákon o samospráve vyšších územných celkov s ôsmimi vyššími územnými celkami. Predseda SMK Béla Bugár vyjadril presvedčenie, že premiér Dzurinda by mal odstúpiť z funkcie.
19. – Príslušník Armády SR pplk. Ľubomír Orság zahynul v Macedónsku v Monitorovacej misii Európskej únie (EUMM).
AUGUST
22. – Prezident Schuster s rodinou sa po takmer ôsmich týždňoch strávených v Južnej Amerike vrátil do vlasti.
25. – Republiková rada SMK schválila vystúpenie z vlády a vypovedanie koaličnej zmluvy, ak vláda nepredloží do 15. septembra do NR SR svoj návrh kompetenčného zákona a novelu zákona o rozpočtových pravidlách v súlade s koncepciou reformy verejnej správy prijatou v minulom roku.
31. – Nehoda vládnej kolóny, ktorá sa stala na ceste z Belehradu do Nového Sadu, si vyžiadala život člena slovenskej delegácie – Petra Jonášiho z ministerstva hospodárstva – a juhoslovanského šoféra.
SEPTEMBER
4. – Zastavili stíhanie šéfa HZDS Vladimíra Mečiara za trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa v kauze známej ako neoprávnené vyplatenie odmien členom vlády.
21. – Vláda jednomyseľne vyjadrila súhlas s preletmi a prechodom územia SR pre personál a techniku vzdušných síl USA.
24. – Poslanci vyhodení z SNS požiadali o zaregistrovanie novej strany – Pravej SNS.
OKTÓBER
– Počas celého októbra laboratóriá preverovali niekoľko podozrivých balíčkov a listov, či sa v nich nenachádza antrax.
16. – Na Vojenskom súde sa začalo opätovné pojednávanie proti Alojzovi Lorencovi, poslednému komunistickému námestníkovi ministerstva vnútra a šéfovi bývalej ŠtB.
17. – Asi päťtisíc odborárov protestovalo v uliciach Bratislavy.
23. – Licenčná rada rozhodla, že na Slovensku môže pôsobiť český mediálny magnát Vladimír Železný.
NOVEMBER
15. – Najvyšší súd SR predbežne pozastavil činnosť PSNS, ale o zrušení registrácie tohto politického subjektu nerozhodol.
17. – Novým predsedom SDĽ sa na 7. zjazde strany v Trnave stal minister pôdohospodárstva Pavel Koncoš.
22. – Po rokovaní s českým ministrom vnútra Stanislavom Grossom minister Šimko v Prahe vyhlásil, že Slovensko nemá záujem rokovať o akýchkoľvek zmenách legislatívnych noriem týkajúcich sa súčasného režimu na spoločnej česko-slovenskej hranici.
24. – Štvrtý prípad BSE na Slovensku diagnostikoval Štátny veterinárny ústav vo Zvolene.
DECEMBER
1. – Na historicky prvých voľbách do orgánov samosprávnych krajov v SR sa zúčastnilo 26,02 percenta voličov.
6. – Poslanci Národnej rady SR hlasovaním zrušili niektoré štátne fondy.
8. – Konal sa ustanovujúci snem Občianskej konzervatívnej strany (OKS). Predsedom OKS sa stal poslanec Peter Tatár.
11. – Slovensku sa na ďalšom kole rokovaní o vstupe do EÚ podarilo uzavrieť kapitolu životné prostredie a má tak celkovo za sebou 21 kapitol.
13. – Národná rada SR schválila zákon o štátnom rozpočte na rok 2002. (sita)