Jána Pavla II. uložia do krypty v Bazilike svätého Petra na miesto, kde stála rakva Jána XXIII. Nepotvrdili sa tak špekulácie, že pápež zanechal závet, podľa ktorého chce byť pochovaný v Poľsku. V Ríme zostane aj jeho srdce, ktoré malo byť podľa dohadov prevezené do poľského Krakova.
Rím sa už začal pripravovať na obrovský nápor pútnikov z celého sveta, ktorých očakávajú dva milióny. Mesto pre nich otvorilo štadióny a stanice, hotely sú vypredané.
Na pohreb príde možno až 200 štátnikov, medzi nimi aj americký prezident. Bude to vôbec po prvý raz, čo príde na pohreb pápeža.
Rím bude aj preto v piatok asi najstráženejším miestom na Zemi. Už teraz sa okrem tisícov policajtov v uliciach pohybujú stovky príslušníkov tajných služieb.
O účasť na pohrebe mali záujem aj všetci traja najvyšší slovenskí ústavní činitelia, ale keďže môžu ísť len dvaja, dohodli sa, že pôjde prezident Ivan Gašparovič, predseda parlamentu Pavol Hrušovský a ešte minister zahraničia Eduard Kukan. Premiér Mikuláš Dzurinda zasa pôjde s prezidentom na inauguráciu nového pápeža.
Do Ríma sa chystá aj celá špička katolíckej cirkvi na Slovensku vrátane Jána Chryzostoma kardinála Korca, ktorý podobne ako ďalší slovenský kardinál Jozef Tomko vo Vatikáne už nemôže voliť nového pápeža, lebo obaja majú nad 80 rokov. Konferencia biskupov Slovenska si už zabezpečila lietadlo, ktoré na pohreb zoberie väčšinu z 21 slovenských biskupov. Časť biskupov pocestuje skôr.
Obrovský záujem je aj medzi slovenskými veriacimi, ale cirkev im nemôže pomôcť. "Množstvo kilometrov v okruhu Ríma je obsadených a ak tam dostaneme biskupov, tak budeme spokojní," povedal hovorca konferencie Marián Gavenda.
Predstavitelia ostatných cirkví zatiaľ nevedia, či sa do R
íma na pápežov pohreb vyberú.
Autor: MIREK TÓDA, rp