Katolícka cirkev má na Slovensku 17 aktívnych biskupov, štyroch emeritných biskupov a jedného vojenského ordinára. Pre svoje potreby územie Slovenska delí na dve cirkevné provincie. Centrom prvej je bratislavsko-trnavská arcidiecéza, druhej košická arcidiecéza. Pod každú z nich spadajú po dve menšie diecézy.
Na čele arcidiecéz stoja arcibiskupi. Titul môže dostať aj biskup na základe zásluh a nielen preto, že stojí na čele arcidiecézy. Menšie diecézy riadia biskupi. Každý z nich má aspoň jedného pomocného biskupa. Výnimočné je postavenie pomocného biskupa Vladimíra Filu z rožňavskej diecézy, ktorý má zároveň titul koadjútor, a teda väčšie práva. "Je to typ pomocného biskupa s právom nástupníctva," povedal hovorca KBS Marián Gavenda.
Emeritní biskupi takéto označenie získajú väčšinou v 75. roku života alebo v prípade choroby, ak "požiadajú o uvoľnenie z funkcie a sú v dôchodku".
Biskupov vždy vymenuje priamo pápež. Na každú funkciu sú traja kandidáti a výber je pomerne prepracovaný, hovorí Gavenda. Cirkev nestanovila vekovú hranicu, kedy sa môže stať cirkevný hodnostár biskupom, kňazom sa môže stať iba muž, ktorý má aspoň 25 rokov. Aby sa mohol stať biskupom, musí byť kňazom najmenej tri roky. Gavenda tvrdí, že takéto rýchle povýšenie je výnimočné. Stávajú sa však aj prípady, keď sa biskupom stane aj niekto mladší. Ján Chryzostom Korec sa ním stal ako 26-ročný. "Bol tajným biskupom, ale bol," vraví Gavenda.
Slovensko má dnes dvoch kardinálov. Za čias Uhorska ich bolo viac. V tom čase mala veľký význam ostrihomská arcidiecéza. Jej veľká časť sa rozprestierala na Slovensku a niektorí jej arcibiskupi sa narodili na Slovensku. (rp)