Akvárium v stene

Ak prídete s predstavou zakomponovať do vášho bytu či rodinného domu akvárium, určite si "šplhnete" u bytového architekta. Aj ten, ktorý ktovieako nectí prírodu, poteší sa oživujúcemu prvku v obmedzenom priestore interiéru. Estetický efekt, ktorý akváriu

Ak prídete s predstavou zakomponovať do vášho bytu či rodinného domu akvárium, určite si "šplhnete" u bytového architekta. Aj ten, ktorý ktovieako nectí prírodu, poteší sa oživujúcemu prvku v obmedzenom priestore interiéru. Estetický efekt, ktorý akvárium do miestnosti vnesie, navyše nie je vari ničím nahraditeľný. Provokuje neustále myslieť na realitu prírody v kontraste s umelými prvkami a materiálmi, ktoré nás čoraz viac od prírody vzďaľujú. Akvárium sa stáva jedným z komponentov interiéru, alebo nábytok aspoň vhodne dopĺňa. Vplýva na nás upokojujúco, uvoľňuje napätie, pomáha relaxovať. Navyše prináša radosť z poznania zákonitostí prírody.Keďže sme obyvateľmi súše, o to viac nás fascinuje svet pod vodou. Moderná technika nám dovolila nie len potopiť sa do hlbín a sprostredkovať svet pod vodou a jeho život fotografiami, filmami, ale pomáha nám vytvoriť si kúsoček tohto divu aj doma. Mikrosvet sladkých i slaných vôd je natoľko fascinujúci, že pri jeho sledovaní sa môžeme nechať unášať predstavami diaľav a hĺbok - pred nami defiluje život Amazonky, Orinoka, ázijských riek a tôní, či dokonca podmorského raja. Týmto fenoménom je akvárium.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V nedávnej minulosti stálo akvá-rium zagitované do oceľového rámu na stojane, ktorý bol neraz i hrdzavý alebo prinajlepšom surovo nafarbený základnou farbou. Niekedy bolo akvárium dokonca jednoducho položené na drevenej doske na skrini, ku ktorej vôbec neladilo ani tvarovo, ani farebne. Dnes sa robia akváriá lepené silikónovými lepidlami, transparentnými alebo čiernymi. Ešte dokonalejšie pôsobia komplety so skrinkami a presne nadimenzovanou technológiou. Neprekvapia nádrže rôznych tvarov a veľkostí - okrem klasických obdĺžnikov sa používajú aj štvorce, trojuholníky, viachranné nádrže, netradičné tvary so zaoblenými alebo skosenými stenami, ba i nie veľmi vhodné gule.

Živý obraz na stene

Efektné sú takzvané obrazové akváriá, ktoré pôsobia dojmom zaveseného živého obrazu na stene. Široké drevené kazety zakrývajú všetko rušivé, najmä techniku. Ich nevýhodou však je, že sú pomerne úzke a manipulačný priestor je tým limitovaný - do takéhoto akvária sú vhodné len menšie druhy rýb a môžeme použiť len menej rastlín. Ani nádrž nemôže byť príliš vysoká, aby sme mohli dočiahnuť na všetky miesta pri údržbe, čistení, pri dolievaní či pravidelnej výmene vody, aj pri výlove rýb. Takéto akváriá majú menší objem.

SkryťVypnúť reklamu

Okrasné akváriá do väčších priestorov majú často 500 litrov i viac. Morské akváriá sa robia často aj omnoho väčšie. Je logické, že čím väčšia je nádrž, tým stabilnejšie sú biologické podmienky v nej. V malom priestore sa totiž rýchlejšie mení kvalita vody, teplota, rýchlejšie sa šíria baktérie.

Veľké priestor si vyžaduje dôkladnú prípravu

Veľké akváriá sú však omnoho náročnejšie na podklad - čím väčšie je akvárium, tým musí byť podklad rovnejší a presne zmeraný, aby nerovnosti nespôsobovali nerovnaké tlaky na podložie a nezavinili prasknutie nádrže. Pod spodné sklo treba dať ešte polystyrén na vyrovnanie nerovností a zabezpečenie tepelnej izolácie.

Nevyhnutné je vopred si zvážiť priestorové a finančné podmienky, neponáhľať sa - budujeme predsa hodnotu na dlhý čas. Ak plánujeme akvárium vbudovať do priečky tak, aby sme ho mohli obdivovať z dvoch miestností (napríklad z obývačky aj kuchyne, či vstupnej haly a obývacej izby zároveň), potrebujeme vyriešiť stavebný probléme - šírka priečky je obyčajne priúzka pre väčšiu nádrž a najmä pre jej podstavu. Vtedy je vhodné vytvoriť akýsi "parapet" - rozšíriť priestor aspoň na tridsať centimetrov. Nebojme sa potom dĺžky akvária. Rozšírenú dosku však treba dobre vystužiť (najlepšie je poradiť sa so statikom), lebo treba my-slieť aj na potrebnú výšku vodného stĺpca. Výška okolo 50 centimetrov nám umožní osadiť väčší sortiment rastlín a dovolí udomácniť sa aj väčším rybám. Dĺžka akvária pri takomto riešení môže byť meter a pokojne aj viac - pôsobí to veľmi efektne. Presah akvária cez stenu sa dá vhodne upraviť buď plynulým rozšírením steny, alebo zošikmením k okrajom akvária. Akvárium v stene však nebude mať taký obsah vody, aby sme ho mohli osadiť čímkoľvek.

SkryťVypnúť reklamu

Morský biotop je vysokou školou akvaristiky

Morského akvária by sme sa mali vzdať. To je vhodné budovať až v priestore okolo 400 litrov. Teoreticky je, samozrejme, možné zariadiť si aj menšie, to je však oveľa náročnejšie na starostlivosť. Morská akvaris-tika je totiž vysokou školou akvaristiky - potrebujeme poznať chémiu vody, jednotlivé kombinácie živočíchov, ktoré sú schopné vedľa seba existovať, musíme byť schopní pracovať s oveľa zložitejšou technológiou ako pre sladkovodnú akvaristiku. A určite si na takúto záľubu treba vyhradiť aj viac peňazí. Nad hladinou vody potrebujeme viac priestoru pre osvetlenie - halogény kombinované s modrými žiarivkami, UV lampu na dezinfekciu pretekajúcej morskej vody, priestor pre odpeňovač, hlavu filtra na prúdenie vody, samotný filter a ohrievač. Väčšina živočíchov sa nerozmnožuje v zajatí a sme odkázaní na ich dovoz najmä z tropických morí, čo zvyšuje finančnú náročnosť. K rybám treba prirátať živé koraly, hubky, krevetky, holotúrie, sasanky, rúrkové červy, hviezdovky, ježovky a rôzne ulitníky. Celú scenériu dopĺňajú morské riasy.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločenstvá mierumilovných rybiek a rastlín alebo cichlidy

Teraz sa však venujme rôznym druhom sladkovodných akvárií. Aj tu máme dosť priestoru pre fantáziu.

Takzvané holandské akváriá sú vytvorené z elegantne vysadených rastlín rôznych druhov bez živočíchov. Aj tento typ si však vyžaduje dobre si naštudovať kombinácie rastlín, ktoré môžu spolunažívať pri rovnakej teplote a kvalite vody, v závislosti od množstva svetla. Občas sa k rastlinkám pridajú živorodé rybky, ktoré plnia aj funkciu hnojenia.

Iný typ akvária vhodného pre náš účel je takzvané spoločenské, v ktorom sa dobre znášajú mierumilovné ryby, ako napríklad skaláre, guramy, razbory, väčšina druhov tetier, spolu s malými druhmi sumčekov, ako sú pancierničky, ďalšími obyvateľmi môžu byť aj prísavníci, živorodky a veľa iných rybiek najmä z juhoamerických a juhoázijských vôd.

SkryťVypnúť reklamu

Aj akvárium s africkými cichlidami sa už roky teší obľube medzi akvaristami. Cichlidy sú ostriežovité ryby z jazier Malawi a Tanganika. U nás sú dostupné desiatky druhov - sú to pekne sfarbené rybky menších i väčších rozmerov zväčša torpédovitého tvaru. Sú zaujímavé spôsobom života a neustálou aktivitou v plávaní a v pretváraní svojho životného prostredia. Obľubujú tvrdú vodu, preto dekoračným materiálom týchto nádrží sú kamene vápenatého pôvodu, tufy a rôzne skaly bizarných tvarov s množstvom úkrytov. Rady sa pustia do rastlín, preto tie väčšinou v ich prostredí nie sú.

Zaujímavé sú aj druhové alebo studenovodné akváriá

Druhové akvárium je spôsob, ako možno čo najvernejšie vytvoriť biotop blízky životnému prostrediu jedného druhu. Robieva sa napríklad pre dravce ako sú piraje alebo iné neznášanlivé druhy. Húf pokope plávajúcich rýb má svoje čaro a na svoje si prídeme aj pri kŕmení.

SkryťVypnúť reklamu

Studenovodné akvárium je nemenej zaujímavé. Možno nie je pre všetkých také známe alebo atraktívne, ale existuje nepreberné množstvo vyšľachtených karasov, či ázijských kaprov nazývaných koi a tieto rybky tiež hýria sýtosťou farieb (najkrajšie sú najmä odtiene červenej) a bizarnosťou tvarov od hláv až po predĺžené a rozšírené plutvy. Dostupné sú aj studenovodné raky, kraby, žabky. A rastlinky do týchto akvárií si možno zadovážiť aj z našich vôd.

Pozadie nesmie ryby rušiť

V akváriách zabudovaných do steny nám väčšinou odpadá starosť o pozadie. Bočné steny nádrže upravíme tak, aby vyhovovali rybám. Biela farba stien ich ruší, lepším podkladom je tmavšia farba, najlepšie modrá, zelená alebo čierna. Poslúžiť nám môže kartón, alebo akváriová fototapeta, bežne dostupná v každom akvaristickom obchode. Pred ňu je vhodné zasadiť rastliny, ktoré dokážu nenápadne zakryť technológiu.

SkryťVypnúť reklamu

Dozadu vysadíme rastliny rastúce až po hladinu, napríklad Vallisnerie, do stredu nádrže stredne veľké (máme výber z Kryptokorín alebo rodu Echinodorus) a dopredu vysadíme malé a pomaly rastúce druhy ako Anubias či malé druhy Echinodorusov. Rastlinky vysádzame v skupinkách, iba veľkolisté jednotlivo. Sadíme ich tak, aby vznikali kontrasty, napríklad veľkolisté vedľa jemnolistých, bledozelené vedľa tmavozelených, menšie popri väčších.

Bočné steny je vhodné obložiť aj tepelnoizolačným materiálom, čím ušetríme na vykurovaní v zimných mesiacoch. Drevom obložené okraje nádrže schovajú aj medzeru medzi stenou a akváriom. Kvalitná drevárska práca potom spolu so zamaskovanými pántami zakryje aj vrch - manipulačný priestor nad akváriom, kde sú prívodné káble ohrievača, okysličovača, filtra i samotné osvetlenie. V blízkosti akvária musíme tiež rátať s elektrickou zásuvkou a rozbočkou pre potrebný počet prístrojov.

SkryťVypnúť reklamu

Podvodné divadlo a jeho kulisy

Akvárium neumiestňujeme k oknu. Musíme rátať s rôznou intenzitou denného svetla v rôznych ročných obdobiach - treba sa vyhnúť priamemu dopadu slnečných lúčov na sklo. Keď dostáva akvárium priveľa svetla, riasy sa rýchlo a nekontrolovane rozmnožujú a dusia rastlinky, alebo zarastajú čelné sklo a zmenšujú priehľadnosť. Ak sú riasy na bočnom skle akvária a nebránia vo výhľade, pôsobia prirodzene. No i tak je vhodné vpustiť do nádrže riasožravé ryby (prísavníkov či živorodky), aby steny od rias vyčistili.

Zvláštnou kapitolou sú dekoračné predmety. Treba sa vyhnúť gýčom, ktoré často ponúkajú odborné predajne. Rôzne vraky lodí, makety zámkov, potápači, keramické napodobeniny dreva, kameňov či umelé rastliny esteticky cítiaceho človeka neoklamú. Ani morská mušľa nepôsobí presvedčivo v sladkovodnom biotope. Určite však oku ulahodia prírodné kamene jedného druhu, bridlice, tufy, kusy dreva a korene popri zdravých, krásne rozrastených sýtozelených alebo načervenalých rastlinkách. Za ne sa ľahko skryje akváriová technika a aj vedľa ohrievača zostane dostatok priestoru, aby mohla všade prúdiť zohriata voda.

SkryťVypnúť reklamu

Pri zariaďovaní akvária musíme brať ohľad predovšetkým na živočíchy a ich potreby. Niektoré žijú v úkrytoch skál, koreňov, iné potrebujú veľa priestoru na plávanie, ďalšie zase husté porasty. Dobre pôsobia drevené korene z tropických riek a jazier impregnované humínovými kyselinami alebo nehnijúce mangrovové korene, atraktívne svojím tvarom.

A dobre si treba premyslieť aj "uhol pohľadu" - miesto, odkiaľ budeme "podvodné divadlo" pozorovať, kde umiestnime kreslo či sedaciu súpravu. Potom už iba správne osvetlenie a predstavenie sa môže začať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 532
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 703
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 004
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 289
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 298
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 202
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 967
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 346
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu