, že „peňažný záväzok plní dlžník na svoje nebezpečenstvo a náklady“. V tomto prípade to bolo na náklady veriteľa, teda majiteľa dlhopisu.
Fond národného majetku je presvedčený o legitímnosti vyplácania dlhopisov. „Neriadili sme sa Obchodným zákonníkom, ale zákonom o veľkej privatizácii. Zo skúsenosti sme vedeli, že veľa ľudí ani nevie, že nejaký dlhopis má, tak sme si vybrali RM-Systém, aby ich informoval a zabezpečil výplatu dlhopisov. RM-S bol najlacnejší,“ tvrdí hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová.
RM-Systém sa potom dohodol so Slovenskou sporiteľňou, ktorej sieť pobočiek zabezpečila výplatu dlhopisov. S predstaviteľmi RM-Systému sa nám napriek snahe nepodarilo včera skontaktovať.
„Je mi úplne jedno, či štát vyplatí dlhopisy v plnej výške v sídle FNM, alebo mi peniaze donesie osobne pán Kojda (šéf fondu), alebo mi pošle poštovú poukážku. Ja som si nenajal RM-Systém ani Slovenskú sporiteľňu. Urobil to FNM - môj dlžník - bez môjho súhlasu, a tak je jeho povinnosťou si za tieto služby zaplatiť,“ sťažuje sa jeden z majiteľov dlhopisu.
Sporiteľňa bola podľa hovorkyne banky Jany Ďuricovej oprávnená za poskytovanie svojich služieb účtovať poplatky. „Ten, kto s tým nesúhlasil, mohol RM-Systém požiadať, aby mu dlhopis vyplatil bezhotovostne prevodom na účet. O splatení dlhopisu FNM sme informovali klientov zaslaním oznámenia, v ktorom bola aj informácia, že prevzatím hotovosti osoba, ktorej bol výnos poukázaný, akceptuje cenu za doručenie peňazí podľa platného cenníka RM-Systému a poplatok za realizáciu hotovostnej výplaty,“ dodala Ďuricová.
„Nerozumiem tomu. Ja ako dlžník poverím tretiu osobu, aby vyplatila veriteľa; poverená firma si zaúčtuje poplatky a veriteľovi vráti menej, ako on mne kedysi požičal?“ pýta sa s úsmevom Róbert, ktorý využil radšej možnosť bezhotovostného prevodu na účet. Vyhol sa tak síce poplatkom banke, no aj tak mu RM-Systém odpočítal zo sumy sto korún.
FNM skončil s vyplácaním dlhopisov koncom novembra 2001. V priebehu celého roka splatil vyše 1,9 milióna dlhopisov. Na účet RM-Systému tak odišlo zo štátneho fondu 26,1 miliardy korún. K občanom sa však dostalo iba 25,8 miliardy. Zvyšných 300 miliónov si rozdelili RM-Systém a Slovenská sporiteľňa.