New York 5. apríla (TASR) - Poetický román Marilynne Robinsonovej s názvom Gilead, ktorého ústrednou postavou je umierajúci kazateľ, získal prestížnu Pulitzerovu cenu v kategórii beletria.
Ocenená autorka, ktorá je rodáčkou zo Sand Pointu v americkom štáte Idaho, upozornila na seba už debutovým románom Housekeeping (Vedenie domácnosti, 1981), ktorý vydala ako 34-ročná. Jej ďalšími veľmi pozitívne prijatými prácami sú Mother Country: Britain, the Welfare State and Nuclear Pollution (Domovská krajina: Británia, sociálny štát a jadrové znečistenie, 1989), ktorá figurovala aj medzi kandidátmi na Národnú knižnú cenu, či zbierka esejí The Death of Adam: Essays on Modern Thought (Smrť Adama: Eseje na modernú myšlienku, 1998).
Rovnakú cenu v kategórii literatúra fakta udelili Stevovi Collovi za dielo Ghost Wars (Strašidelné vojny) o pozadí úvah CIA o Afganistane a lídrovi teroristickej siete al-Káida Usámovi bin Ládinovi.
Pulitzerovu cenu za najlepšiu divadelnú hru získal John Patrick Shanley za Doubt, a parable (Pochybnosť, podobenstvo).
Rovnakého ocenenia sa za biografiu maliara Willema de Kooninga dočkali autori Mark Stevens a Annalyn Swanová.
Pulitzerovu cenu v kategórii poézia udelili Tedovi Kooserovi za zbierku Delights & Shadows (Radosti a tiene).
Ocenenie za najlepšiu odbornú publikáciu o historickej téme získal David Hackett Fischer za Washingtonďs Crossing (Washingtonova križivatka).
Pulitzerovu cenu v kategórii hudba udelili Stevovi Stuckymu za kompozíciu Second Concerto for Orchestra (Druhý koncert pre orchester).
Už skôr zverejnili zoznam laureátov novinárskych ocenení s rovnakým názvom, ktoré sú podobne ako literárne dotované sumou 10.000 dolárov (303.000 Sk) a nesú meno novinára a vydavateľa Josepha Pulitzera (1847-1911).