Ľudia stoja pred Bazilikou sv. Petra od pondelka. Každú hodinu lekári ošetria 15 ľudí, ktorí to zdravotne nezvládnu. O desať dní bude už námestie prázdne. Zíde sa konkláve. FOTO- TASR/EPA |
Záhada sa neobjasnila. Podľa talianskych novín sa ani po pápežovej smrti nedozvieme, kto je tajným kardinálom. Všetci čakali, že sa meno takzvaného kardinála in pectore, v srdci, objaví v testamente Jána Pavla II. Na 16 stranách textu v poľštine, ktorý dnes zverejnia, ale údajne nie je.
Špekulácie vznikli po 21. októbri 2003, keď pápež Ján Pavol II. nominoval tridsiatich nových kardinálov plus jedného, ktorého meno zostalo v utajení. Pápež sa tak môže rozhodnúť bez vysvetlenia dôvodu.
Príčinou napríklad môže byť, že by zverejnenie mena mohlo ohroziť jeho život. Môže ísť o kardinála, ktorý pôsobí v krajine, kde sú obmedzené politické alebo náboženské slobody. Hovorí sa, že by mohlo ísť o niekoho z Číny alebo Vietnamu.
Ján Pavol II. nominoval už pred- tým troch tajných kardinálov. Mená dvoch z nich zverejnili po páde komunizmu. Svet sa dozvedel o kardinálovi z Ukrajiny a Lotyšska. Tretím bol čínsky biskup, ktorý strávil 30 rokov vo väzení. Jeho meno zverejnili v roku 1991, deväť rokov pred jeho smrťou.
To, že kardinál zostáva utajený, mu berie možnosť zúčastniť sa na konkláve. Ak má menej ako 80 rokov, mohol by teoreticky voliť nového pápeža. Kardinálov-voličov by tak nebolo 117 ale 118. (rek)