Dortmund 8. apríla (TASR) - Jeden z najvýznamnejších predstaviteľov povojnovej nemeckej literatúry, venujúcej sa problémom sveta pracujúcich, Max von der Grün už nie je medzi živými. Rodák z Bayreuthu zomrel vo veku 78 rokov náhle vo štvrtok v Dortmunde, kde prežil značnú časť života. Informovali o tom pozostalí.
Spisovateľovi, ktorý robil prvé literárne krôčiky ako samouk už v 50. rokoch, kritici dlho neprichádzali na meno. Max von der Grün sa však na literárnej scéne definitívne presadil už druhým románom Bludička a oheň (Irrlicht und Feuer,1963). Muž, ktorý mal za sebou tri roky vojnového zajatia v USA, si ešte v rozhovore pri príležitosti svojich 75. narodenín v roku 2001 zaspomínal, že po príchode do Porúria pracoval dlhšie ako predpokladal v tamojších baniach, aby literárne debutoval románom Muži v hlbokej tme (Männer in zweifacher Nacht) až v roku 1962.
"Vždy som mnoho čítal. Jedného dňa som si povedal, písať je jednoduché, to dokážeš aj ty," povedal svojho času autor poukazujúci v spomínanom prelomovom románe na nedostatky v pracovnom prostredí, ktoré tak dobre poznal a na vplyv spoločnosti orientovanej na výkonnosť na myslenie jednotlivcov.
Max von der Grün, ktorého asi 30 diel preložili do mnohých jazykov, vrátane slovenčiny a češtiny a ktorého práce sa predali v rádovo miliónovom náklade, pocítil na vlastnej koži reakcie zodpovedných, zažil výpoveď, kontroverzné prijatie kníh, ako aj ich filmov, ktoré vznikli podľa väčšiny z nich. Nikdy však nezabudol na vlastné krédo: Treba sa brániť.
Zosnulý, ktorý napísal aj množstvo rozhlasových hier, diel pre deti a mládež, či televíznych scenárov, bol laureátom početných nemeckých i zahraničných literárnych ocenení, vrátane poľskej Ceny Janusza Korczaka (1979), či Ceny Annette von Droste-Hülshoffovej (1981) alebo Literárnej ceny Kogge (1998). Bol dlhoročným členom nemeckého PEN centra a spoluzakladateľom umeleckého zoskupenia Gruppe 61.
V niektorom zo spomínaných prekladov boli aj na slovenskom knižnom trhu dostupné popri už uvedených dielach Maxa von der Grüna napríklad aj kriminálny príbeh Lavína (Die Lawine, 1986), na nebezpečenstvo ultrapravicového extrémizmu upozorňujúce dielo Spálenisko (Flächenbrand, 1979), Miestami poľadovica, ďalej mládežnícke dielo Krokodíli z predmestia (Vorstadtkrokodile, 1976), v ktorom popisuje osudy postihnutého chlapca v gangu mladistvých, či Dva listy Pospischielovi (Zwei Briefe an Pospischiel, 1968).
12 le juh