FOTO SME |
Celý aktívny život (od skončenia vysokej školy som pracoval v jednej spoločnosti, kde sme si už ako dôchodcovia spolu s manželkou kúpili zamestnanecké akcie. Tieto akcie boli neskôr zmenené na kmeňové akcie a prešli do Strediska cenných papierov v Bratislave. Hoci sme predtým vedenie podniku požiadali o ich vyplatenie (odkúpenie), bolo nám oznámené, že zákon to nedovoľuje. Vlastníme aj akcie z 1. kola kupónovej privatizácie a máme tiež družstevné podielové listy po rodičoch. Sme starší ľudia nad 70 rokov a peniaze súrne potrebujeme, pretože náš starobný dôchodok nie je ani minimálny. Ako v tejto veci postupovať a získať potrebné peniaze?
Š. Č.
Vaša otázka je špecifická, pretože sa netýka právneho posúdenia uvádzaných skutočností, ale požaduje návod na speňaženie cenných papierov, ktoré ste v minulosti nadobudli. Vzhľadom na charakter jednotlivých cenných papierov však možnosť ich speňaženia závisí najmä od toho, či sú tieto cenné papiere verejne obchodovateľné, a v podstatnej miere aj od ponuky a dopytu po nich. Z tohto hľadiska vám možno dať len všeobecné odporúčanie.
o o o
Príčinou zmeny pôvodných zamestnaneckých akcií na kmeňové bola novelizácia Obchodného zákonníka účinná od 1. januára 2002, ktorou sa ustanovila možnosť akciovej spoločnosti vydávať len tri druhy akcií - kmeňové, prioritné a hromadné. V zmysle príslušných ustanovení zákona o cenných papieroch boli kmeňové akcie registrované v Centrálnom depozitári cenných papierov SR, ktorý je nástupcom pôvodného Strediska cenných papierov.
o o o
Na základe informácií z vášho listu nemožno jednoznačne zodpovedať na otázku oprávnenosti alebo neoprávnenosti postupu akciovej spoločnosti pri neodkúpení akcií. Akékoľvek posúdenie tohto postupu by bolo možné len v rovine špekulácií a domnienok. Podľa ustanovenia paragrafu 158 ods. 3 Obchodného zákonníka účinného do 31. decembra 2001 však skutočne platilo, že zamestnanecké akcie sa môžu prevádzať iba medzi zamestnancami spoločnosti a zamestnancami spoločnosti, ktorí odišli do dôchodku. Samotná akciová spoločnosť teda nemohla nadobudnúť zamestnanecké akcie od týchto zamestnancov.
o o o
Pokiaľ ide o akcie z prvej vlny kupónovej privatizácie, rozhodujúce je, o akcie akej spoločnosti ide, či táto spoločnosť existuje, či zanikla, alebo sa transformovala a v neposlednom rade, či sú tieto akcie obchodovateľné na verejnom trhu s cennými papiermi. V prípade, že to tak je, odporúčal by som vám obrátiť sa s ďalšou požiadavkou na odpredaj vašich akcií na niektorého člena Centrálneho depozitára cenných papierov SR. Týmto členom je prakticky každá väčšia banková inštitúcia pôsobiaca v SR. Nič však nebráni ani tomu, aby ste si našli budúceho nadobúdateľa týchto akcií sami.
o o o
Podobne je to aj s družstevnými podielnickými listami. Sú to cenné papiere, ktoré družstvo vydáva za majetkové podiely oprávneným osobám, ktoré nie sú jeho členmi a ktorým neboli ich majetkové podiely vydané. Na rozdiel od akcií, ktorých podoba môže byť aj listinná, môžu mať družstevné podielnické listy výlučne podobu zaknihovaného cenného papiera a musia byť bezpodmienečne registrované v Centrálnom depozitári cenných papierov SR. Pri ich speňažení je však situácia podobná ako pri vyššie uvedených akciách a bude závisieť predovšetkým od obchodovateľnosti družstevných podielnických listov na trhu prípadne od celkovej ponuky a dopytu po nich.