Po slovenskom jazyku budú nasledovať písomné skúšky z anglického jazyka, ktoré sú naplánované na 12. apríla, z matematiky na 13. apríla a z nemeckého jazyka na 14. apríla. Tieto tri predmety sú súčasťou aj takzvanej externej časti maturity, ktorej otázky sú vypracované centrálne Štátnym pedagogickým ústavom. Týždeň uzavrie v piatok 15. apríla interná písomná časť maturity z maďarského a ukrajinského jazyka a generálna skúška externej časti z ruského, španielskeho a francúzskeho jazyka.
Časť verejnosti bola proti zavedeniu externej časti maturity a najmä proti povinnosti gymnazistov maturovať aj z piateho - prírodovedného predmetu. Petičný výbor na čele s Mariánom Burajom síce považoval novú maturitu za pozitívnu, ale vzťahovať sa mala až na budúcich a nie súčasných stredoškolákov. Podobný názor vyslovil aj exminister školstva Milan Ftáčnik. Ten hodnotí zmenu maturovania za dobrú, študenti a pedagógovia však mali byť oboznámení s podmienkami minimálne dva roky dopredu.
Podanie proti novej maturite na Ústavný súd, ktoré na základe petície podporili opoziční poslanci, bolo 24. marca zamietnuté. Podľa Buraja však petičný výbor mieni ešte raz - po skončení písomných častí maturít, požiadať ministra školstva Martina Fronca, aby gymnazisti nemuseli už tento rok povinne maturovať z prírodovedného predmetu.