
Prijatie šaríe v júni 2000 privítali v uliciach milióny Nigérijčanov.
FOTO - TASR/EPA
jskom štáte Katsina.
Svedkami jeho obesenia v meste Kaduna (štát Katsina) boli príbuzní obetí a zástupcovia vlády. Štát Katsina je jedným z dvanástich severonigérijských štátov, ktoré v priebehu posledných dvoch rokov prijali islamské zákony. Islamský súd v Katsine pôvodne odsúdil Yakubua na smrť ubodaním nožom, ktorým údajne zabil svoje obete.
Z obáv pred novou vlnou násilia medzi moslimami a kresťanmi v Kadune, kde počas protestov proti zavedeniu šaríe pred dvoma rokmi zomrelo vyše 2000 ľudí, sa však toto rozhodnutie rozhodli zmeniť. V Nigérii je kresťanská a moslimská populácia rozdelená na takmer dve rovnaké polovice.
Súčasťou šaríe sú tresty ako amputácia končatín za krádež, kameňovanie za cudzoložstvo a bičovanie za pitie alkoholu. Nigérijská vláda sa teraz ocitla pod silným medzinárodným a domácim tlakom, aby ušetrila život moslimskej matky piatich detí, ktorú odsúdili v severozápadnom štáte Sokoto na smrť ukameňovaním za mimomanželský sex. Táto žena pritom bola znásilnená. Jej osud je v rukách odvolacieho súdu.
„Výkonné orgány v žiadnom prípade nemohli vykonať pôvodný trest a odsúdeného dobodať,“ povedal oficiálny zdroj v Kadune o Rodiho obesení. Hoci Rodiho usvedčili v Katsine, previezli ho do Kadunskej ústrednej väznice, ktorá má ako jediná v celom kraji šibenicu.
Jeho telo po poprave hneď previezli do Katsiny, aby tamojších obyvateľov presvedčili, že ho skutočne popravili. Podľa svedkov z Katsiny prúdili do mestskej hlavnej nemocnice stovky obyvateľov, aby si obzreli mŕtvolu.
Podľa nigérijskej ústavy je trest smrti možný za vážne zločiny. Od nástupu prezidenta Olusaguna Obasandža k moci v roku 1999 sa však popravy nevykonávali.
(reuters)