Dve najväčšie kartové spoločnosti Visa a MasterCard vydali do konca minulého roku viac ako 3,2 milióna platobných kariet. Oproti predchádzajúcemu roku to predstavuje nárast o 19 percent.
"Tento významný nárast súvisí okrem iného s neustálym rozvíjaním tunajšej akceptačnej siete," povedal Ján Čarný, generálny riaditeľ spoločnosti MasterCard pre Slovenskú republiku. Na konci júna minulého roku bolo na Slovensku 1590 bankomatov, čo je o 85 viac ako v decembri roku 2003. Počet platobných terminálov sa zvýšil o 900 na 14 748.
"Na základe posledných štatistík je zrejmé, že si ľudia zvykli používať platobné karty veľmi často pri rôznych typoch nákupoch, či už ide o bežné nákupy do domácnosti, úhrady za pohonné látky, alebo účty v reštauráciách," hovorí regionálny manažér Visa pre Slovenskú republiku Miroslav Kozler.
Najrýchlejšie rastúcim segmentom sú kreditné karty, ktoré poskytujú okamžitú pôžičku. Spoločnosť MasterCard hovorí o náraste počtu týchto kariet o 35 percent na 460-tisíc kusov a Visa o náraste o 107 percent na 78-tisíc kusov. Kreditnú kartu má teda v súčasnosti každý desiaty slovenský občan.
Približne každá piata transakcia prostredníctvom platobnej karty sa realizuje v obchode prostredníctvom platobného terminálu. Zvyšok tvoria výbery v bankomatoch. V západnej Európe je však pomer úplne opačný. V obchodoch sa zrealizujú tri z piatich transakcií. Kartové spoločnosti tvrdia, že chcú aj na Slovensku dosiahnuť takýto pomer. Podľa Kozlera nie je logické, že spotrebiteľ si najprv peniaze vyberie v bankomate a až potom ide k obchodníkovi, keď môže priamo zaplatiť kartou v obchode.
Slovensko zaostáva za Západom aj v priemernom výdavku na jednu kartu za rok. Každý držiteľ platobnej karty Visa na Slovensku minul vlani prostredníctvom karty 277 eur, kým európskych priemer je 2528 eur. V priemernej hodnote transakcie sa už Slovensko dostalo takmer na úroveň západných krajín. Na Slovensku to bolo vlani 51 eur. Európsky priemer je 68 eur.