Modelka s opačným osudom – z móla do školy

Keď mala šestnásť odišla z Bratislavy do sveta modelingu. Dnes má dvadsaťštyri a modelku už robí iba príležitostne. Titulné strany časopisov vymenila za jednu z najlepších vysokých škôl Ameriky. Katarína Maxiánová si svet modelingu obrátila naruby. Zvyčaj


FOTO - ARCHÍV

ne sa mladé dievčatá stanú jeho obeťou. K modelkám sa ako samozrejmosť pridáva alkohol, drogy, sex a problémy so stravovaním. Katka to takto nechcela. V skutočnosti využila modeling ona - zarobila peniaze a odišla študovať.„Keď sa nás na strednej škole v Bratislave triedna profesorka pýtala, na akú vysokú školu by sme chceli ísť, väčšina odpovedala právo, medicína alebo ekonómia. Ja som vyhlásila, že Oxford,“ hovorí Katka Maxiánová. Oxford sa jej nesplnil, dnes však študuje na newyorskej Columbia University, ktorá patrí medzi sedem najlepších univerzít Spojených štátov. Školu si platí sama a je spokojná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Fotografom už príliš často nepózuje. Napriek tomu stále vidno, že je modelka. Jej najväčším tromfom sú kučeravé vlasy. Pre ne si ju mnohí pamätajú. Bol to preto takmer šok, keď sa jeden rok vrátila do Bratislavy s vlasmi rovnými. Na určitý čas jej ich vyrovnali.

O zážitkoch s hviezdami nehovorí. Nespomína ani na exkluzívne fotenia. Oveľa viac ju zaujíma, čo bude robiť po škole a ako bude v tom čase vyzerať Slovensko. Chcela by sa sem totiž vrátiť.


FOTO - ARCHÍV

Učila sa od Terezy Maxovej

„S modelingom som začala na Slovensku. Veľmi rýchlo som ale odišla do Viedne a potom do Paríža. Neskôr som pracovala a žila striedavo v Paríži a v New Yorku,“ zhrnula svoju kariéru.

„Mala som šťastie, že som odišla v čase, keď bol v móde štýl grunge. S mojimi kučeravými vlasmi som dobre zapadla a hneď od začiatku som mala veľa roboty. Začala som zarábať peniaze. Nezažila som nepríjemný rozbeh, keď celé dni len obiehaš agentúry a čakáš na robotu.“

SkryťVypnúť reklamu

V Paríži bývala najskôr s českou hviezdou Terezou Maxovou.

„Od nej som sa veľa naučila. Tereza v tom čase už bola skúsená.“ Katka ale nehovorí o radách, ako chodiť na móle, či ako sa usmievať do kamery. „Poradila mi napríklad ako sa mám starať o peniaze.“

Iné šetrili na auto, ja na školu

Katarína tvrdí, že od začiatku vedela, že nechce robiť modelku príliš dlho. Preto šetrila.

„Iné modelky šetria na auto, dom, aby sa zabezpečili. Mnohé z nich majú tiež ambície, ale chcú ich naplniť až neskôr. Po tridsiatke. Ja som peniaze ukladala na školu.“

Modeling vraj brala ako najlepší spôsob na dosiahnutie svojho cieľa. „Nemusíš mať na to nijaké predpoklady, stačia len tie fyzické. Nepotrebuješ vzdelanie, nepotrebuješ byť superinteligentný a ani to nezaberie až tak veľa času,“ búra mýty, ktoré o sebe niektoré „rozhľadené“ a „zaneprázdnené“ dievčatá z módnych magazínov o sebe často šíria.

SkryťVypnúť reklamu

FOTO - ARCHÍV

Z modelky intelektuálka

Aj ona však zažila obdobia, keď jej hrozil klasický osud modelky. Do 18 rokov popri práci na móle a v ateliéroch musela myslieť aj na školu. Kvôli štúdiu sa pravidelne vracala do Bratislavy. Keď zmaturovala, prišla sloboda. „Presťahovala som sa do New Yorku. Dva roky to bolo vzrušujúce. Veľa som fotografovala a veľa som chodila aj do spoločnosti, občas sa zabudla dlhšie na večierku. Ako modelka však nepracuješ každý deň. Zrazu som mala strašne veľa voľného času. Začala som mať pocit, že mi odumiera mozog.“ Preto začala chodiť na rôzne kurzy. Tak napríklad získala základy práce s kamerou. „Jednoducho ma už prestalo baviť rozprávať sa iba o mejkape.“

Najskôr teda popri modelingu behala za vedomosťami. Dnes si to vymenila. Modelku robí už iba z času na čas a naplno sa venuje škole.

SkryťVypnúť reklamu

Na Columbia University študuje tretí rok sociálne vedy. Špecializuje sa na nacionalizmus v literatúre.

„Študujem ako jazyk ovplyvňoval národné povedomie.“ V New Yorku sa preto vŕta v histórii 19. a 20. storočia strednej Európy. „Na škole máme úžasnú slovenskú knižnicu. Sú tam originály a všetko, na čo si len spomeniem.“ Ak niečo nenájde na Columbii, ako jej študentka má prístup do všetkých univerzitných knižníc v Amerike. „Študovať na Columbii, to je ako byť členkou dobrého klubu. Skutočne to otvára dvere.“

Na Columbii chce potom aj pokračovať. Na budúci rok získa bakalára. Za ďalší rok by si chcela urobiť Master z medzinárodných vzťahov.


Katka Maxiánová s kongresmanom Johnom Micom.

Do politiky

Po škole sa to neskončí. Láka ju diplomacia. Možno by chcela robiť filmy. Vie si ale aj predstaviť, že by išla do politiky. Na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Už teraz počas posledných prázdnin v Amerike stážovala na slovenskej ambasáde. Veľmi si pochvaľuje, že sa tam mohla zoznámiť s viacerými dôležitými ľuďmi. Nielen zo Slovenska, ale aj s Američanmi. Vo Washingtone si overila, že by do politiky skutočne chcela ísť.

„Áno, viem si to predstaviť. Možno som príliš optimistická, ale verím, že aj politika sa na Slovensku zmení k lepšiemu. Vyžiada si to však ešte desať, možno dvadsať rokov.“

Ako bývalá topmodelka by mohla mať šancu. Ona sama však pochybuje, že by jej krása mohla pomôcť.

„Mohlo by to byť plus pri presviedčaní ľudí, ktorými by som sa určite chcela obklopiť. Na Slovensku si to ešte mnohí neuvedomujú, ale politika je predovšetkým tímová práca. Niektorých by som tak mohla presvedčiť,“ hovorí Katka. Na chvíľu sa zamyslí a potom skepticky dodáva: „Aj keď doteraz mám skôr skúsenosti, že ľudia takzvane peknej blondínke neuveria, že by mohla aj myslieť.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 842
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 072
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 051
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 486
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 738
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 752
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 510
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu