Príliš rýchle prachy

Toto je príbeh bystrého mladého muža, ktorý chcel urobiť skvelú kariéru. V tých najlepších úmysloch pritom položil na lopatky najstaršiu banku v Británii. Baring Brothers Bank opatrovala vklady kráľovskej rodiny. Dvadsaťosemročný zázračný makér Nick ...


Lisa Leesonová pracovala na kontrolnom oddelení banky Baring Brothers. FOTO - ARCHÍV




Nick Leeson vyšiel zo singapúrskej väznice 3. júla 1999. Za mrežami si odsedel tri a pol roka z pôvodne šesťročného trestu. Dejiny naňho nezabudnú - dvadsaťosemročnému „zázračnému“ maklérovi sa podarilo za pár mesiacov zničiť najstaršiu banku v Británii. FOTO - ČTK/AP



Toto je príbeh bystrého mladého muža, ktorý chcel urobiť skvelú kariéru. V tých najlepších úmysloch pritom položil na lopatky najstaršiu banku v Británii. Baring Brothers Bank opatrovala vklady kráľovskej rodiny. Dvadsaťosemročný zázračný makér Nick Leeson do nej vyhĺbil v rekordne krátkom čase 860-miliónový tunel. Banka šla na bubon, Leeson za mreže. Najkrajšie na tomto príbehu je, že nešlo o krádež. Leeson nebol zlodej. Chcel len vyniknúť, byť hviezdou a urobiť skvelú kariéru. Môže sa jeho príbeh zopakovať?Netreba chodiť príliš ďaleko: začiatkom decembra obvinil vyšetrovateľ v Čechách dvoch bývalých dílerov Československej obchodnej banky z rozsiahleho podvodu a uvalil na nich väzbu. Na účet banky obchodovali s americkými dlhopismi. Pre pokles trhu sa ocitli v strate. Dlhopisy však nepredali a špekulovali na zmenu vývoja. Vedenie banky na obchod prišlo až v čase, keď bola strata miliardová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hrať na burze v sebe spája mnoho lákavého - je to vzrušujúca adrenalínová záležitosť, dodáva pocit moci. Navyše je legálna. A robiť ju môže prakticky ktokoľvek. Nepotrebujete vzdelanie - stačí drieť ako kôň, ukázať svoje schopnosti a získať si toho, kto má peniaze. Ten vám ich potom zverí, pretože chce, aby ste mu z týchto peňazí vyrobili ďalšie. Vy to dokážete - a on vás štedro odmení. A ktovie, možno to raz budete vy, kto bude sedieť s nohami na stole, zatiaľ čo vaše prachy budú zhodnocovať bystrí mladí muži.

Nick Leeson, syn murára z anglického mestečka Watford na strednej škole prepadol z matematiky. Pre chlapca jeho typu to však neznamenalo neprekonateľnú prekážku v kariére. Uchytil sa ako bankový úradník, vystriedal niekoľko džobov, a ako 22-ročný sa ocitol v londýnskej City. Mekka finančného sveta je sídlom 555 zahraničných bánk, najviac na svete. V City vzniká 20 percent britského hrubého domáceho produktu. Ide o tvrdý svet so špecifickými pravidlami - najmä pre tých, ktorí peniaze nevlastnia, „len“ vyrábajú.

SkryťVypnúť reklamu

„Vyjdem po schodoch do šéfovne a vidím všetky tie rodinné portréty vznešene zahľadené do priestoru nad mojou hlavou. Majú pohľad ľudí, ktorí videli svet, kúpili si v ňom, čo len chceli a stačilo im vládnutie nad vzdialenými impériami z pokojného odstupu. Nemuseli si už špiniť ruky. Mali na to ľudí, ako som ja, Nick Leeson, dvadsaťdvaročný z Watfordu,“ píše so značnou dávkou sebaľútosti Leeson vo svojej autobiografii nazvanej výstižne Podvodný maklér.

Kým študovaní mladíci z vyššej strednej vrstvy dostávajú džoby manažérov fondov alebo bankových obchodníkov, maklér - teda práca v enormnom strese ale za rovnako enormnú mzdu - je profesia vyhradená často ľuďom zdola, ktorí sú za pár rokov zväčša vyžmýkaní. Čas, ktorý máte, treba využiť po každej stránke.

SkryťVypnúť reklamu

„Ako som tak stál v boxe a chniapal po telefónoch, dával signály Georgeovi alebo Tučniakovi, predával a kupoval a díval sa na ten frmol - predstavoval som si tichý hlas Petera Baringsa v nejakej honosnej kancelárii v Bank of England, ako sedí na koženom sofa a mieša si čaj značky Earl Grey a obdivuje si vyblýskané špičky topánok,“ píše Leeson.

* * *

V februári 1995 poslali šéfovia Barings Bank do svojej singapúrskej pobočky kontrolu. Začalo ich totiž znepokojovať, že šéfmaklér žiada pre svoje operácie stále viac a viac peňazí. Zistenie bolo šokujúce. Leeson, obľúbenec vedenia - v roku 1993 sám vyprodukoval 10 percent zisku celej banky - prehral na burze takmer miliardu libier. To sa rovnalo prakticky súčtu všetkých aktív banky a dvojnásobku jej základného imania.

SkryťVypnúť reklamu

Druhé zistenie bolo nemenej zábavné. Leeson zmizol. Len pred šiestimi dňami v singapúrskom Polo klube búrlivo oslavoval so svojimi šéfmi skvelé bonusy. Sám mal plat 50-tisíc libier ročne, ale len na bonusoch za úspešné obchody zarobil ďalších 130 až 150-tisíc.

„Kozľa, ktoré sa pohrávalo s aktívami jednej z najstarších a najprestížnejších britských bánk,“ napísala o ňom 27. februára agentúra Reuters. V tom čase pátral po Leesonovcoch Interpol. Nick a Lisa ušli najprv na Borneo, neskôr do Európy. Druhého marca Leesona zatkli na letisku vo Frankfurte. Nemecký súd po polroku rozhodol vyhovieť žiadosti singapúrskej vlády a Leesona vydal do Singapúru. Zázračný maklér sa bál príliš tvrdého rozsudku, aj pomerov v ázijskej väznici. Oprávnene - dostal šesť rokov natvrdo, čo bola pritom len polovica zo sadzby, ktorá mu hrozila.

SkryťVypnúť reklamu

Pokračovanie sa podobá mydlovej opere. Vo väznici Leesonovi zistili rakovinu hrubého čreva, navyše ho opustila Lisa - vraj po jeho priznaní, že ju v minulosti podvádzal s gejšami. Vydala sa znova - a opäť makléra z londýnskej City. Leeson vyšiel z väzenia po tri a pol roku ako iný človek. Predal filmu práva na svoj príbeh (vo filme Podvodný maklér si zahrala hollywoodska hviezda Ewan McGregor), napísal knihu.

Jeho príjmy a výdavky sú dnes pod bedlivou súdnou kontrolou. Nesmie minúť viac než 5000 libier mesačne. Každý svoj plánovaný výdavok musí písomne hlásiť správcom pozostatkov Barings Bank dva dni vopred. Lieči sa a lekári mu dávajú 70-percentnú šancu. Študuje psychológiu. Občas za honorár prednáša bankárom. Jeho právnik tvrdí, že Leeson by mal dostať opäť šancu vo finančnej sfére.

SkryťVypnúť reklamu

* * *

Riskoval, a pritom si bokom neulial zrejme ani libru. Tvrdenia, že má na tajných kontách 2 milióny libier - ako údajne povedal britskému bulváru Leesonov spoluväzeň - sa nepotvrdili. Bola za všetkým skutočne len nekonečná jupícka túžba vyniknúť pred šéfom? Pochopiť túto stránku znamená pochopiť mentalitu Leesonovho bývalého sveta a psychológiu legálneho hazardu, na ktorý sa dal.

Všetko sa vraj začalo nevinne. Mladá, neskúsená Leesonova kolegyňa prišla pri operáciách o 20-tisíc libier. Pre Nicka to nebol problém. Vrhol cudzie peniaze do špekulácií s úmyslom zalátať vzniknutú dieru. Prelieval ich z účtu na účet. Zriadil tajné konto 88888, z ktorého kryl svoje straty. Po celý čas veril, že index Nikkei sa spamätá a ceny akcií pôjdu hore.

SkryťVypnúť reklamu

Ázijský autor Tan Wee Chuan sa zaoberá psychologickým aspektom obchodovania na burze. Podľa jeho názoru ovplyvňujú pohyb na trhu emócie ľudí - ich nádeje a strach. Ľudia kupujú, keď začínajú dúfať a predávajú, keď sa začínajú báť. Extrémna nádej vedie k nárastu ceny do astronomických výšok, kým strach vyvoláva panický predaj a burzy krachujú. Rozumný investor má v prípade straty obavu z ďalšej a v istom momente sa zastaví.

Leeson konal presne opačne. Nakupoval ďalej. Myslel si, že index Nikkei dosiahol dno a začne stúpať. Prepad však pokračoval.Treba povedať, že proti maklérovi sa postavila sama príroda. Zemetrasenie v japonskom Kóbe pochovalo tisícky ľudí. Nikkei padol až na dno.

Pred súdom priznal, že účtovníkom predložil sfalšované správy o transfere fondov a singapúrskej burze podával klamlivé informácie.V dôvodnom podozrení sa ocitli aj Leesonovi šéfovia v Singapúre a Londýne. Navyše sa prišlo na to, že jeho žena Lisa pracovala na kontrolnom úseku Barings Bank. Odsúdili však nakoniec len Leesona. Jeho manželka totiž údajne až do poslednej chvíle o ničom nevedela. Ostatní boli vraj „len“ naivní - a najmä čakali rýchle zisky.

SkryťVypnúť reklamu

* * *

Rodinná banka Baringovcov vznikla v roku 1762. Medzi jej klientov patrila kráľovná Alžbeta. Svoje peniaze tu malo uložených asi osemsto britských charitatívnych organizácií, medzi nimi nadácia princa Charlesa, a mnohé britské grófstva banke zverili svoje rozpočty. Po odhalení, že je insolventná, ju Bank of England odmietla zachrániť. Značku Barings napokon kúpila holandská ING - za symbolickú jednu libru.

Prípad sa však ťahá ďalej - likvidátori podali nedávno žalobu na bývalých audítorov banky. Svojou benevolenciou vraj umožnili, aby sa stalo to, čo sa stalo. Likvidátori žiadajú jednu miliardu libier. Tvrdia, že keby audítori a súčasne kontrolóri účtov Barings robili svoju prácu poriadne, banka by dodnes existovala. Očakáva sa, že súdny proces sa povlečie aspoň do leta 2002.

SkryťVypnúť reklamu

Vo svete sa objavili desiatky podobných prípadov, v amerických, britských i japonských bankách. James Archer, syn spisovateľa-milionára lorda Archera prišiel o prácu v City, pretože sa venoval podozrivým obchodom. Bol vraj členom akéhosi gangu dílerov prezývaných Flaming Ferraris (blýskavé ferari). Ten názov je veľavravný.

Experti i vládne orgány hľadajú pravidlá, ako určiť medze špekulovania a posilniť bankovú kontrolu. Podstata hry však zostáva nezmenená. Tá hra o rýchle prachy je proste príliš lákavá.

BAŠA JAVŮRKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 575
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 7 724
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 013
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 375
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 654
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 116
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 880
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 332
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu