sov resp. kurz meny. Práve tak Leeson stavil milióny na rast tokijského burzového indexu Nikkei. Ten však po ničivom zemetrasení v japonskom Kóbe dramaticky klesol.
V Leesonovom prípade išlo otzv. futures termínované obchody smenou. Takýto obchod sa dohodne dnes s tým, že k jeho plneniu dôjde v určenom čase v budúcnosti. Tak si napríklad možno kúpiť jednomesačné, trojmesačné alebo hoci aj polročné opcie, teda práva na budúcu kúpu. Cena, na ktorej sa obe strany dohodnú, je najčastejšie odvodená od ceny toho-ktorého burzového indexu. Je pritom jasné, že jedna strana špekuluje na to, že dotyčný index po dohodnutom čase klesne, kým druhá strana sa spolieha na opak. Toto odvetvie bolo vpolovici 90. rokov terra inkognita a prudko sa rozvíjalo. V prípade Baring Brothers zlyhali bankové kontroly aj zdravý rozum vedenia, ktoré bolo omámené vidinou bleskového zisku.
Slovenský Nick Leeson by si však na svoje neprišiel z prozaického dôvodu. Tento typ obchodov je u nás totiž prakticky v plienkach. V 90. rokoch existovala Bratislavská opčná burza, ktorá bola pre takmer nulovú aktivitu uzavretá. Obchod s derivátmi sľubuje rozhýbať Bratislavská burza cenných papierov, zatiaľ však bez markantného výsledku.
Autor: bj